| Marko556 a întrebat:

Salutare,cat timp trebuie sa am lucrat pentru a-mi lua un apartament în rate la o bancă?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa ai salariu mare, nu ai nu primesti niciun ban, banca nu i ti dă asa fara dovezi, trebuie acte de la locul de munca actual sa ai o vechime de cel putin 6 luni sa nu ai alte credite sau datorii, si sa garantezi la banca cu casa in care stai acum, daca numai poti plătii ratele, banca i ti ia casa.

| sierra1 a răspuns:

Ce apartament, ce salariu, ce rate?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apartamentul nu îl iei la bancă.
Apartamentul îl iei de la un constructor, antreprenor care ți-l vinde dacă ai bani.
Ca să îl cumperi, dacă nu ai bani, faci la bancă un credit ipotecar, pe care îl garantezi cu apartamentul cumpărat. De obicei trebuie să ai un avans constituit din salarul tău.
Aceasta necesită timp, poate dura ani de zile.
Apoi, în funcție de venitul tău, banca îți acordă restul de bani, după care plătești rate.
Rata nu are voie să fie mai mare de 30-40% din venitul tău lunar net. Dacă asta se întâmplă banca îți acordă creditul, dacă nu, nu.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de bancă.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de bancă, din câte am auzit trebuie să ai vechime 6 luni, să ai un venit destul de bun.

| Frank51 a răspuns:

Depinde ce fel de credit este, daca vrei sa faci cu programul prima casa trebuie sa ai un salariu maricel, ca si timp este minim 6 luni la compania respectiva.

| Sofer a răspuns:

Slabe șanse sa îți dea un împrumut mare dacă câștigi minim pe economie de exemplu.
Minim 3 luni lucrate la noul loc de munca sa primești un împrumut.

| johnnny123 a răspuns:

Nu conteaza neaparat cat timp ai lucrat, ci cat de constante, sigure si consistente iti sunt veniturile. In general banca se uita la media si natura veniturilor tale pe ultimii 2-3 ani, dar analizeaza si potentialul tau de a castiga bani in urmatorii 30 de ani.

Daca ai un job de doi ani intr-o specializare cautata, bine platita si cu sanse de avansare vei obtine credit mult mai usor decat daca ai un job de zece ani pe un post prost platit si fara perspective.