| Andy323 a întrebat:

Salutare, curand imi voi deschide un magazin pe Amazon america. Am intrat in multe grupuri pe Facebook sa adun informatii si multa lume vorbeste despre transferul de bani din Amazon pe Wise, Payoneer etc. Care este motivul? Sa scape de comisioane sau sa fie mai mici? Ma intreb deoarece eu am un magazin si pe Etsy iar acolo transferul se face in contul meu bancar in euro. Deci nu exista nici un comision de transfer. Si ma gandesc daca pot sa fac asa si la amazon, ca sa nu mai plimb banii aiurea pe o gramada de platforme de tranzactii, asa trimit banii direct in contul meu si stiu o treaba. Ma lamureste si pe mine cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Deoarece pentru Amazon SUA trebuie sa introduci un cont bancar american

1 răspuns:
| LaurFLOREA a răspuns:

Da, te lamuresc eu!
Daca ei retag banii in Wise, Payoneer sau Revolut inseamna ca se pierd urma banilor si nu trebuie sa-i declare ca venituri. In timp, ce tu retragi banii in cotul tau personal, inseamna ca ai un venit suplimentar pe care treuie sa-l declari la stat si pentru care trebuie sa platesti impozit, taxe etc...