| Fl0ryn21 a întrebat:

Dacă cineva trimite banii prin Western Union, pot fi primiți pe card cumva?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ei sosesc la destinație sosesc la un oficiu al companiei. Ei sunt predați unui destinatar care se legitimează cu o carte de identitate și cu un cod, o parolă pe care o are primită de la expeditor. Banii se livrează cash în mână.
și

| Fl0ryn21 explică (pentru sadrian46):

Deci nu se poate face în așa fel încât banii să îi primească pe card, nu? Doar personal!

| sadrian46 a răspuns (pentru Fl0ryn21):

Pentru că așa este conceput sistemul. Este o poștă electronică prin Internet, care livrează banii cu cea mai mare viteză oriunde în lume, chiar pentru cine nu are un cont bancar. Ea ocolește băncile căci un transfer bancar durează. Mergi la bancă, depui banii în banca ta din Australia și ceri să se facă un transfer către altă bancă din România. Astfel, banii tăi nu se plimbă doar ai tăi, singuri între cele două bănci, ci se face un clearing. Se adună banii tăi într-un pachet cu alți bani. Unii transmit bani într-o direcție, alții în alta, sunt bănci mai mari care servesc drept cărăuși ( uneori electronici, alteori cash prin avion) pentru băncile mai mici, toate aceste procese pot dura câteva zile. Dar când cineva a depus bani la Western Union, fiindcă toate casieriile, oficiile lor din toată lumea sunt cuplate prin Internet, ei ajung din Canada în India, de exemplu, aproape instantaneu. Plătești comisionul care permite sistemului să funcționeze, dar ei sunt livrați imediat. Ei nu fac operații, bancare, împrumuturi, sunt o poștă pentru bani.
Apoi trebuie să înțelegi că nici un ban nu se poate livra - pe card-. Un card este o modalitate de a avea acces de la distanță, atunci când ești la magazin de exemplu la propriul tău cont bancar. Astfel banii nu se livrează niciodată - pe card- ci într-un cont bancar cuplat cu un card. Cu asta Western Union nu se ocupă.

| Fl0ryn21 explică (pentru sadrian46):

Ok, ok! Mersi! Și mi se va lua și mie comision când îi voi ridica? Întreb pentru că nu am mai ridicat niciodată bani primiți prin Western Union!

| sadrian46 a răspuns (pentru Fl0ryn21):

Comsionul îl plătește cel ce trimite.

| Fl0ryn21 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc frumos!