| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, îmi puteti da niște sfaturi?
Gen eu ma gândeam sa plec în alt oraș(mediu) cu chirie fix după ce termin liceul dar nu cred că o să meargă că mai întai trebuie sa am de unde sa ma ridic.
M-am gândit să mai stau 1 an în orașul meu ca să îmi fac un stoc de bani.
După ce termin școala vreau să mă angajez în oraș la mine:la depozit ce găsesc!
Să zicem că salariul e de 1500lei și cu banii ăia vreau să îi împarttonguee dinți că am carii etc (sa zicem ca o sa fie 1000 lei sau mai puțin și maxim 2000lei să ii fac cred)
Sa pun deoparte ca să mă mut în alt oraș (dacă ma întrebați de ce vreau sa plec în alt oraș o să vă răspund)
Și restul pe nevoi(cum ar fi haine-pe haine dau în jur de la aproape 100 lei pana în 200 lei(nu îmi iau mereu), samponuri si alte chestii)

Cum sa le împart 500 de cheltuiala, 500 pentru dinți și 500 puși în deoparte și dacă scap de datoria cu dinții pun înca 250 și 250 ca să fie 750 și 750?

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu o sa i ti ajunga banii si de chirie si de dentist, pe lînga chirie mai trebuie sa platesti lumina cablu intretinere alti bani toate chiriile sau majorat la fel si intretinerea, iar la dentist ca sa i ti faci dantura i ti trebuie cel putin 500 de euro, deci nu o sa i ti ajunga deloc banii.

| Catrice a răspuns:

Dacă tu crezi ca dai 500 pe dinti... felicitări, tocmai ai atins pragul de naivitate.
Și e șampoane, nu șamponuri

| Frank51 a răspuns:

Prostia asta am făcut-o și eu, și aveam salariu tot cam 1500, asta prin 2016, când salariu minim era 800 de lei și totul era mult mai ieftin. Nu-mi ajungeau banii deloc, chiria era tot timpul 50%, cu restul de abia reușeam să trec luna. Echivalentul la 1500 acum ar fi 2500. Eu îți recomand să găsești întâi un loc de muncă ok, în vânzări sau call Center unde se plătește bine, și o chirie mai modestă la început.

| Eisenheim a răspuns:

Fara multe vorbe și povești inutile,o să fiu scurt și la obiect : poți să uiți! Cu sinceră părere de rău, dacă mănânci doar salam cu pâine, pateu, și alte prostii nesănătoase dar ieftine, abia dacă îți ajunge 1500 lei doar pe mâncare, nici nu ai ce te gândi la altceva

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

Tu nu ai inteles! Ma angajez în orasul meu si mereu după ce iau salarul să dau pe luna câte 500 lei pe luna la dinti pana termin toata lucrarea, lucrarea da o sa mă ia pana in 2000 hai 3000 maxim si o sa ma ia maxim până în jumătate de an să îi fac

| nyoentox2002 explică (pentru Eisenheim):

Nu are cum sa fie 1500 lei doar mancarea ca îs singur si este unul Anton Adidas din piatra neamt care se descurcă cu 19 milioane, pe chirie dă 400 lei luna si e o garsoniera decentă, e economic la utilităti, eu cat stau la casa parintilor nu platesc nimic si din banii ăia pe care ii pun deoparte sunt doar pentru dinti, nevoi si alti pusi deoparte sa ma mut in alt oras si poate gasesc un job de 2000, intai ma angajez la mine in oras si apoi in alt oras mai mare

| Eisenheim a răspuns (pentru nyoentox2002):

E foarte bine daca te ajuta și părinții happy dar și așa, îți va fi foarte foarte greu cu 1500, și cu 2000 ți-ar fi foarte greu, nu are rost sa îți spun povesti cu optimism și alte abureli, totuși dacă te sprijină părinții poți reveni la ei după eșec, și poți încerca alte variante happy oricum, mult succes îți dorim happy

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Intai ma angajez in oras la mine pe 1500 lei si stau la parinti si nu platesc nimic,din banii ăia dau la dentist,nevoi/dorinte(haine, samponuri etc) si mai pun deoparte ca sa imi fac un stoc de bani ca să merg în alt oraș sa platesc garantia, avansul, poate gasesc o chirie ieftină, eu am vazut si la 500-600 lei o garsonieră pe olx, in alt oras daca ma duc vreau sa gasesc un loc de munca cu vreo 2000 lei, se mai dau si bonuri la unele locuri de munca

| nyoentox2002 explică (pentru Eisenheim):

Lui Anton Adidas ii ajunge 19 milioane pe luna, pe chirie da 400 lei, la utilitati e economic cat esti singur nu plătești mult
Sa fac un calcul :Chiria 500-600 lei, si cu utilitati ma ajunge pana la 1000 de lei, sa zicem 400-500 pe mancare iti ajunge fix 1500 si daca iau 2000 salar macar tot cu bonuri de masa pot sa spun ca imi mai raman 500 lei(din ei ori pun deoparte ori mai cheltuiesc

| Catrice a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tu nu înțelegi ca o lucrare nu se face în rate...

| nyoentox2002 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ai inteles bine! Eu cat stau la parinti nu plătesc mancare sau întretinere, si dupa ce termin scoala vreau să mă angajez la mine în oraș, poate gasesc cu 1500 lei sau mai mult depinde ca orasul meu e mic, din banii din salar vreau să îi împart:
-500 lei să dau la dinti pe luna pana termin toată lucrarea
-500 lei dau pe haine, sampoane, tuns etc )
-Alti 500 lei pun deoparte ca sa imi fac un stoc de bani că atunci când mă mut în alt oraș să am bani de transport,avansul la chirie,garantia,mai iau mancare ca intre timp să produc alti bani adica sa imi gasesc un loc de muncă mai bun in alt oras mai mare sau mediu,nu conteaza orasul poate fi si unul mai mediu, vreau numai sa scap de orasul meu pe care îl urăsc, mai ales oamenii, nici iubita nu imi pot face si nici prieteni, e mai complicat

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

Pai nu in rate, adica nu imi face lucrarea din prima, ma duc acolo in fiecare luna si daca 500 lei, adica imi fac dintii pe rand plus ca eu nu am probleme foarte mari la dinti

| Catrice a răspuns (pentru nyoentox2002):

1000/dinte dacă vrei calitate.

| nyoentox2002 explică (pentru Catrice):

E prea mult

| Catrice a răspuns (pentru nyoentox2002):

E adevărul.
A stai ca nea Nicu de la coltul blocului face cu 100

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Catrice):

La mine in oras, sa iti rezolve o carie nu e mai mult de 150 de lei.

| nyoentox2002 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Depinde de carie, cât de mare e

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tu nu intelegi ca nu o sa i ti ajunga banii, iar dentistul nu te va asteptra 10 ani pana i dai banii el vrea banii cand i ti termina lucrarea si ei de obicei i tr o lună i ti fac toti dintii si trebuie sa ai banii.Nu o sa ai deunde sa pui 500 lei deoparte fi realist numai visa, si daca pierzi locul de munca ce faci deunde pui bani?

| Nikcoletta a răspuns:

Depinde cat cheltui.
Nu poți sa le faci pe toate deodată. Ar trebui sa te ajute si ai tai un pic dacă nu iti ajunge. În primele luni rezolvă treaba cu dintii. si după aia strângi pentru inchiriat.
Dacă ști sa te incadrezi și iti calculezi toate cheltuielile iti ajunge.

| AtomiX a răspuns:

Incearca sa nu faci pasul asta, doar in cazuri extreme. Sa zicem ca iei o garsoniera foarte ieftina nu foarte pretentioasa etc...o sa iti dau o suma de aici de la mine, pentru ca nu am auzit pe altundeva mai ieftin si acum facem un calcul cat mai ieftin..sa zicem 400 lei pe luna chiria, cheltuielile sa zicem in jur de 350 lei, pentru dentist sa presupunem 500 lei (desi crede-ma ca o sa fie mult mai mult) si deja s-au facut 1 250 lei..mai raman 250 lei (presupunand ca salariul este 1 500 lei) care sigur nu o sa iti ajunga macar pentru mancare o luna, fara sa mai zicem o haina, sampoane si alte chestii....si calculul asta in situatia in care ai sta la limita existentei, ca sa zic asa.

| nyoentox2002 explică (pentru AtomiX):

Faza cu dentistul e alta! Eu ziceam că trebuie să îmi găsesc un loc de munca în oraș, stau la părinți o perioada și nu as plăti nimic și nici mancare, din cei 15 milioane pe care i-aș lua i-aș împărți :Strâng 500 lei pe luna pentru stocul de bani (adica când o sa urmeze sa dau bani la chirie, garanție prima data, mâncare și etc)
500 dau pe luna la dentist (adica dinții ii fac pe rand)
Și alți 500 pentru haine, samponuri, frizerie (nevoi din astea)