| IsărescuAndrei a întrebat:

In legătură tot cu firma de construcții a unchiului meu și a tovarășului acestuia. Ei vor să angajeze personal non-UE, dar poate și UE, dar deocamdată precum vietnamezi și din zona aia fiindcă le trebuie forță de muncă serioasă și au auzit că sunt foarte serioși, muncitori și fac treaba bună. O să angajeze și români, desigur, dar vor și alt fel de personal fiindcă e criză de forță de muncă. Însă ei nu știu mai exact unde să se ducă și să depună anunțuri pentru a le putea accesa dânșii și să se angajeze. Desigur, ei vor sta la căminul firmei (și ei și românii care locuiesc în județ - la țară și din alte județe ale României față de cel al sediului firmei), le oferă o masă caldă pe zi (cina) și masa de prânz (mâncare uscată fiindcă masa de prânz o vor servi pe șantier), cazare decentă și, desigur, salariul. Ei îi vor angaja pe o perioadă nedeterminată și dacă e necesar, le va pune domiciliul la căminul firmei, pentru cei din altă țară. Pentru cei ce nu vor cunoaște limba română, îi vor trimite la cursuri autorizate pentru a o învăța, la un partener de-al acestuia. Mulțumesc frumos și vreau răspunsuri serioase, va rog.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Angajarea de muncitori străini trebuie făcută numai cu avizul autoritățolor române, care vor da viză de reședință în România acestora pe perioada contractului de muncă.
Astfel, este necesară consultarea autoritățlor, începând cu Ministerul Muncii pentru aceasta. Este o procedură complicată care se termină cu o viză de reședință acordată de Ministerul de Interne. Astfel, o viză pentru un unic muncitor presupune același volum de muncă și de preocupare ca și pentru 100 de muncitori. Și în România și în străinătate sunt agenții specializate în astfel de operații cu care poți de exemplu să îți angajezi la domiciliul tău din România o bonă sau o servitoare din Filipine. Dar fiind vorba de o masă mai mare de muncitori care să vină să muncească aici, Ministerul Muncii este cel mai în măsură să dea un aviz sau o direcție de desfășurare a acestei acțiuni.

2 răspunsuri:
| shrink a răspuns:

Hai sa ma lamuresc - deci tu esti consultantul pe HR al firmei unchiului tau, iar materialul si info pentru consultanta il iei de pe TPU... man, e genial, chiar m-ai facut sa vreau sa te(va) ajut

| IsărescuAndrei explică (pentru shrink):

Ceva de genu, el(ei) nu se prea pricep pe partea de HR și m-au rugat să îi ajut, fără vreo remunerație sau ceva de genu, deocamdată. Iar materialele pe care nu le cunosc sau nu sunt sigur, mai întreb. La chestii mai grele nu m-aș băga.