| Danceaioan a întrebat:

Salutare, mi-am făcut un pfa, de ce autorizații am nevoie pentru a lua un scaun într-o frizerie?
Știu ca trebuie de la primărie, de la dsp, trebuie și SSM?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ca si SRL in domeniul SSM ai voie sa faci tu "SSM" cand ai pana in 9 angajati cu conditia sa ai calificare in domeniul SSM, adica curs, peste 9 atunci ai nevoie de lucrator desemnat SSM, tu fiind PFA nu poti avea decat 1 angajat parca deci esti exclus de la aceasta regula

Deci in cazul tau se aplica urmatoarele:
Daca nu ai curs de inspector SSM atunci ai nevoie sa faci un contract de colaboarare cu un PFA sau SRL care face SSM (pentru ca un SRL este mai scump in domeniu recomand cautarea unui PFA pe SSM), te atentionez ca acel PFA in domeniul SSM sa aiba si acreditare SU
Oricum ar fi din lipsa de timp si pricepere in domeniu tot ai nevoie de un contract cu un pfa care sa se ocupe de chestia asta, sa iti intocmeasca evaluarea riscurilor, sa iti faca tematicile deci ceea ce se scrie in fisa SSM cat si cea SU (situatii de urgenta), sa comunice ITM-ului in anumite situatii prevazute de lege, de exemplu daca te accidentezi tu venind la serviciu happy
Asta iti trebuie in ceea ce priveste Securitatea si Sanatatea in Munca

| Florian80 a răspuns:

In primul.rand sa vb cu cineva de la.frizerie sa ti inchirieze acel scaun(loc).si apoi mergi mai departe.te va costa in jur de 100-150 euro/luna