| AlexAlexandru76 a întrebat:

Salutare oameni dragi! Detin o firma de curierat cu o cifra de afaceri foarte buna, in jur de 370.000 lei pe anul 2021, un profit mare. Dorinta mea e de a ma dezvolta si a achiziona masini second hand cu un credit pe firma. Problema e alta : eu ca persoana fizica figurez in biroul de credit, tanar si prost fiind la vremea aceea. Intrebarea mea pentru voi e urmatoarea: exista o sansa sau o anumita banca care acorda credite pe persoana juridica? Mentionez si faptul ca un leasing deja imi este aprobat si nu au luat in considerare istoricul meu negativ ca persoana fizica in biroul de credit. Va multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai o firma, OBLIGATORIU trebuie sa ai si cont bancar.
Iar banca ta iti poate acorda linii de creditare (in functie de bilantul contabil al firmei).
Ca firma, masini second hand poti cumpara doar de la firme de profil, prin banca.

| relian a răspuns:

Deci tu tot la banca ajungi sa intrebi, dar ai spus, hai sa dai o tura pe aici, unde misuna specialistii in domeniul asta. E bun si asa rau, daca si pe viitor la fel intrebi ce sa faci si cu afacerea, o sa fie f bine laughing
Ai afacere, iei imprumuturi de la banci, dar vii pe TPU sa intrebi desene animate, esti tare de tot.
Sincer, la ce raspunsuri te astepti sa ti se dea pe aici?

Nu sunt decat 2 optiuni, sa le zic asa :
1- ai pus intrebarea, sa primesti doara raspunsuri pozitive, sa iti creasca moralul, desi tot la banca vei ajunge, dar banui ca te duci dupa la aia cu moralul mai ridicat, asta daca pe aici ti se spune ca o sa mearga totul struna.

1- ai pus intrebarea sa te lauzi, sa arati ca ai firma si ce bani faci tu laughing

Deci chiar de ar sta pe aici oameni care au mai procedat asemanator cu situatia ta, nu se potriveste, esti alt om, alta persoana, bancile lucreaza diferit de la persoana la persoana, nu ai cum sa nimeresti pe cineva aici, exact la mm situatia ca a ta, ba si in acelasi timp.

| Yuoia a răspuns:

Chiar ai firma? Si cu profit frumos?
Cum ai lucrat? Doar cu bani cash? Si unde tii profitul? La saltea? Cum ti-ai platit taxele?
Nu ai deloc contact cu o Banca?
Eu nu cred nimic din ce spui. Altfel ai fi stiut ca toate Bancile dau credite mai usor firmelor decat persoanelor fizice.

| IceRope a răspuns:

Se poate. Poți rezolva cu cei de la ING sau Transilvania. Sunt cei mai OK.