| MariusOvidiu a întrebat:

Salutare! Ovidiu ma numesc!
În subiectul de astăzi vreua sa împărtășesc cu voi o ideea de afacere dacă m-ati putea ajuts cu un sfat! Am de gând sa îmi infintez PFA pentru o întreprindere individuala în care aceasta sa își desfășoare activitatea pe lucrări de terasamente! Țin sa menționez ca am am muncit din greu având în vedere ca ai mei m-au părăsit de când eram copil și am fost crescut la casa de copiii, mi-a fost foarte greu în privința lipsei de mama și de tată, dar am razbatut de unul singur și am muncit ca visul meu sa devenă realitate! Am fost mereu subestimat și chiar și acum la început de drum cu aceasta mica firma sunt subestimat ca nu va merge ceea ce am eu în plan!
Ce ma sfătuiți?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

În privința firmei, renunță la ideea de PFA, mergi pe SRL, de preferat optează pentru impozitul pe profit, nu pe venit.
În privința afacerii, să fii conștient că vei avea de înfruntat piedici majore. Nu sunt insurmontabile, dar te vei lovi de ele. Dar din ceea ce scrii, văd că ești exemplul perfect pentru zicala "vremurile grele nasc oameni puternici". Lasă-i în pace pe cei care te subestimează și mergi pe drumul tău, că tu știi cel mai bine ce ai de făcut.
Succes!

| MariusOvidiu explică (pentru adryang78):

Mulțumesc frumos! Uneori este mai important sa încurajez un om! Face mai mult decât 100 de explicații! Pe lângă ideea de a face un SRL în loc de PFA am luat în considerare și faptul ca ești empatic cu oamenii, de accea ti-am dat fundă! Toate cele bune și mersi de încrederea acordată!?

| adryang78 a răspuns (pentru MariusOvidiu):

Cu multă plăcere. happy
Eu scriu aici în încercarea de a ajuta pe cât pot, măcar cu un sfat, atât cât mă pricep. Nu pentru fundă. happy
Dar mulțumesc pentru asta și pentru cuvintele bune.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te sfătuiești cu un contabil dacă PFA mai rentează in cazul tau și nu mai bine un srl. E o mare țopăială fiscală cum zicea odată președintele care acum o susține.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Activitatea pe lucrări de terasamente! Deții utilaje, mașini?

| MariusOvidiu explică (pentru sadrian46):

Doar un excavator cumpărat de o luna de zile adus din Germania de 2, 5 tone

| sadrian46 a răspuns (pentru MariusOvidiu):

Insuficient pentru a contracta lucrări.

| johnnny123 a răspuns:

"Lucrări de terasamente" nu este o "idee de afacere", este doar un domeniu de activitate.

Ai nevoie de mult mai mult de atât pentru a construi o afacere de succes. Mai ales că domeniul ăsta este destul de aglomerat și cu bariere de intrare mari.