| Marko556 a întrebat:

Salutare, pot face un împrumut de la provident, dacă am datorie la bancă?

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Asteapta cat de mult poti si nu te baga la Provident. Cauta pe google calculator credite si alege creditul cu cea mai mica dobanda. Incepe aici:

https://www.conso.ro/compara/credite-consum/dae

https://www.finzoom.ro/credite/nevoi-personale/

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! In principiu te verifica si daca ai alte datorii, nu ti se aproba imprumutul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ai vrea sa te bagi din lac in putz?

| Speranta12 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iarta-l, Doamne, ca nu stie ce face.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speranta12):

Doamne-doamne l-o ierta, dar astia de la Provident nu il iarta asa de usor...

| Wr3nch a răspuns:

Nu lua de la provident ca au dobanzi astronomicelaughing Mai bune pui cateva luni bani separat si iei ce vrei dupa.

| Speranta12 a răspuns:

Da, ei iti acorda credit. Nu ii intereseaza ca ai alte datorii. Dar ar trebui sa te intereseze pe tine. Sa-ti pui intrebarea "Cu ce dracu o sa platesc inca o datorie?" Este riscant. S-ar putea sa intri in incapacitate de plata si sa fii dat in judecata. Cu atat mai mult cu cat dobanzile de plata sunt mult, mult mai mari decat cele de la o banca obisnuita.

| Marko556 explică (pentru Speranta12):

Mai am de plătit în bancă doar 2 luni, și m-am gândit sa mai fac un imprumut

| Speranta12 a răspuns (pentru Marko556):

Daca mai ai doar 2 luni de platit la banca, esti bine din perspectiva asta.

Dar un semn de intrebare mare se ridica cu privire la ce suma vrei sa imprumuti, pe ce perioada de timp si ce venituri ai ca sa o sustina?

Fara astea, nu te pot ajuta

| Elelei a răspuns (pentru Marko556):

Daca mai ai doar 2 luni la Banca, mai bine asteapta si faci tot la Banca. Providentul te va jupui de bani si la urma esti tot dator. Au dobanzi... saptamanale, nu anuale ca Bancile.

| Marko556 explică (pentru Speranta12):

Pai mi-ar trebui cam 6000 lei, perioada de timp nu știu ce să zic

| Speranta12 a răspuns (pentru Marko556):

Asteapta cat de mult poti si nu te baga la Provident. Cauta pe google calculator credite si alege creditul cu cea mai mica dobanda. Incepe aici:

https://www.conso.ro/compara/credite-consum/dae

https://www.finzoom.ro/credite/nevoi-personale/

| Speranta12 a răspuns:

Sunt multi oameni care au credite bancare, dar Providentul i-a acceptat. Motto-ul Provident: "Orice, bani sa iasa!".

| Speranta12 a răspuns:

Cam ce venituri si ce cheltuieli totale ai pe luna? C-apoi iti zic eu daca mai iti permiti cheltuieli in plus cu Providentul sau nu.