Întrebare recomandată | Cozmin111 a întrebat:

Salutare prieteni big grin

Context: Vreau sa deschid o afacere intr-un sat din Judetul Maramures (am deja terenul), iar primul lucru care mi-a trecut prin cap a fost o pensiune (cam la 30km de cimitirul vesel).

Am inteles ca fondurile europene nu mai sunt o solutie pentru cabane/pensiuni pentru ca multe din acestea au ajuns vile de locuit laughing de aceea ma gandesc sa o fac din banii mei (poate si un credit).

Terenul este de 3639 mp, nu este langa DN dar exista o strada asfaltata pana acolo (exceptand ultimii 50m unde nu este asfalt inca), de la strada trebuie sa urci cativa metri dupa care este drept (cam 70% din lungime este plat). Terenul este gol, nu are copaci plantati, nici nu sunt sanse sa apara o vila in stanga sau dreapta, De asemenea pe viitor as mai pune cumpara o parcela langa (1500mp) de la un vecin.

Ca buget as avea aproximativ 50k euro urmand ca sa pot pune in fiecare luna cam 2k. Iar referitor la intretinere, parintii mei se pot ocupa de tot ce tine de intretinere. La intretinere ma refer la curatenie, mancare, aranjat gradina, primire oaspeti etc.

Nu am deloc experienta in domeniu iar intrebarile sunt multe.

Prima si cea mai importanta intrebare ar fi daca pensiunea e cea mai buna optiune? Iar daca da, atunci cat de mare sa fie? Sunt 10 camere suficiente sau prea multe? La ce investitie sa ma astept pentru o pensiune cu 10 camere?

Exista oare posibilitatea de a accesa fonduri europene pe alte domenii (poate niste panouri solare pentru a asigura consumul de energie)?

Si in final, oare ar trebui sa-mi pun si alte intrebari mai importante la care nu m-am gandit inca laughing?

Dupa cum am spus, este prima mea tangenta cu acest domeniu, nu am deloc experienta doar niste bani pusi la saltea si o idee. Nu caut case gratis de la UE, doar niste sfaturi sau sugestii de unde as putea sa ma mai documentez (carti, articole etc.).

S-aveti o zi minunta si multumesc big grin

2 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Cine vrea o pensiune se uită aici și o cumpără gata făcută.
https://www.olx.ro/......10-camere/
Ieși mult mai ieftin decât să te apuci să o construiești tu.

| UserRo10 a răspuns:

Salut. La super mare cautare sunt casele modulare de acest tip (https://www.sudrezidential.ro/......rlocking/) si sa construiesti 4-5-6. Nu le lua de-a gata ca sunt prea scumpe. Cu jumatate din pret le faci singur.
Casele sa fie rasfirate si sa construiesti teren fortbal, tenis, baschet si multa vegetatie. O sa dai lovitura.