| AndrewR a întrebat:

Stie cineva cum mai este cu programul "prima casa", ce acte sunt necesare, cat la suta se da avans etc?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Avansul minim din surse proprii este de 5% sau 10% la ING Bank si inca una, imi scapa acum care.
Te duci la banca. Le spui ca vrei sa obtii un credit PC si ii rogi sa iti faca un calcul referitor la ce suma poti imprumuta. Te vor intreba diverse: veniturile, de cand lucrezi la ultimul loc de munca, varsta, daca ai alte credite, daca ai copii in intretinere etc.
Iti vor face un calcul preliminar al sumei pe care o poti imprumuta. Daca totul e ok atat din partea lor cat si din partea ta iti vor cere adeverinta de venit pentru a-ti pregati dosarul si a calcula suma exacta pe care ti-o pot oferi imprumut.
Pentru a avea acces la PC trebuie ca tu sau sotia sa nu detineti in proprietate o locuinta cu suprafata mai mare de 50mp utili. Referitor la asta vei da si o declaratie autentificata notarial.
Dupa ce iti spun suma te vor trimite sa iti cauti casa/apartament. Cand gasesti se face antecontract notarial si iti vor cere copii dupa actele imobilului. Ai grija ce antecontractezi pentru ca exista imobile fara acte complete si pentru obtinerea lor, in functie de ce lipseste, poate dura luni de zile.

| romeo78 a răspuns:

Mai degrabă "prima țeapă". Aveți răbdare până anul viitor, ca să vedeți care e noua politică cu Robot, dacă într-adevăr Marea Britanie iasă din UE, care este prognoza pentru cursul valutar. Prima casă este o loterie, datorită instabilității pieții muncii. Veți reuși 20-30 de ani să achitați mii de euro anual, iar la final, dacă ajungeți să constatați că ați dat înapoi și de 2-3 ori valoarea împrumutului, mai ales că e doar un număr limitat de bănci care sunt partenere la acest program.
Succes!
La primăria orașului vă interesați.
Sau căutați un apartament, casă mai ieftine pe la executori judecătorești.

| awspam a răspuns:

Totul e o teapa sa te faca sclavul lor 30 de ani pe un jeg de apartament intr-un bloc de cct facut ori e nou si cand te muti gasesti surprizele ori vechi si vai de el
parerea mea e sa iei daca e un credit mic cu rata fixa si iei pamant undeva, faci proiect si iti faci tu casa ta
e mai greu ca astepti putin dupa acte la proiect ai de umblat si na, dar rata e fixa si nu variaza in functie de pib, ca pe ei nu ii doare daca urca, aia de fac legile au grija sa aible sclavi cu rate si care se multumesc cu oricat numa sa nu le ia casa
fa cum vrei, numai judeca bine