| Valy93 a întrebat:

Salutare. Stiu ca e o intrebare de noob, dar... care e fratilor diferenta intre "brut" si "net" cand vine vorba de salarii? Ce e ala brut, ce e ala net?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brut,pe hartie.In urma scaderii taxelor si impozitelor ramane net, bani in mana.

| dienuta1990 a răspuns:

Salariu brut-Toate veniturile brute din munca, constand din salariul de baza, precum si din adaosurile salariale corespunzatoare cu munca prestata.Adica mai pe intelesul tau salariu intreg.
Salariu net-Sumele de bani pe care salariatul le incaseaza, acestea rezultand din salariul brut corectat cu diminuarile obligatorii conform legii (impozite pe salarii, taxe etc.).

| GoodDay9 a răspuns:

Uite un exemplu, maicamea are salariul brut aproape 3000 ron din care i se opreste pentru sanatate + pensia privata si in mana adica salariul net ia cam 2000 si nu mai stiu cat ron...

| Valy93 explică:

Multumesc pentru postari! happy

| ionut199701 a răspuns:

Brut=salariul pe care il ai pe fluturas
net=salariul in mana

| Karbid a răspuns:

Salariul brut (total) este cel pentru care ai semnat contractul de munca iar salariul net sunt banii cu care ramai in mana dupa ce sunt impozitati.