| bogdan171995 a întrebat:

Am 25 de an si intentionez sa deschid o afacere. Nu am idee in ce domeniu de activitate merita sa investesc acest capital. Imi puteti propune cateva idei de afaceri care sa merite investitia si din care pot castiga profituri destul de bune?
P.S: Nu conteaza domeniul de activitate

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Care investitie? Ce capital? Nu ai zis nimica de suma. Una e sa ai 1000 RON, si alta e sa ai 100.000 EUR sau mai mult. In principiu as zice sa mergi pe agricultura. Nu ies bani multi, siguri, si nici rapid, insa potentialul pe termen lung e extraordinar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, nu vezi că în România toate dar toate afacerile dau faliment? Taxele pe care le pretinde staul celor ce î si deschid afaceri este mare, si nu rentează, adică, nu scoti atîtia bani cît trebuie tu ca patron să plătesti statului, si unde m ai pui salariile angajatiilor? Pe ăia din ce îi plătești? Înainte de a pornii la "drum" cu un plan de afaceri, stai si gîndeste te dacă merită, pune pe hîrtie si calculează fiecare leu sau euro pe care doresti să îl investeti in afacere, indiferent care ar fi aceea, ai spatiul tău? Că dacă nu ai, trebuie să închiriezi, si chiriile te vor "arde" la buzunare. Este greu să faci ceva dacă nu ai capital serios, sau oameni care să te ajute, oameni de încredere si dedicati afacerii, asa ca exemple de afaceri sunt o grămadă, începînd cu restaurante, fastfooduri si terminînd cu firmă de zugrăveli si montaj parchet si instalatii sanitare, tu stii la ce te pricepi, noi nu te cunoaste m, si nu stim nici ce pregătire ai, si nici ce buget ai să deschizi de unul singur in perioada asta de criză economică severă, o afacere care poate va merge poate nu.

| Vvistula a răspuns:

Crezi ca cineva o sa iti spuna aici o idee stralucita, care te va ajuta sa iti deschizi o afacere si cu care sa castigi, sa fim seriosi, nimeni fiindca daca stiu ceva o sa iti deschida ei. oricum ca sugestie, zic sa faci ceva online restul e mai greu, dupa daca merge poti sa faci si agricultura si alte din astea.

| Trandafirii a răspuns:

Da iti poti lua o dubita si sa cari marfa in alte tari sau sa iti deschizi un restaurant, sau o spalatorie auto

| Adib123 a răspuns:

Buna, gasesti cele mai bune idei de afaceri pe toate domeniile pe blogul asta http://3afaceri.blogspot.ro

| boker a răspuns:

Pentru idei de afaceri ar trebui sa te ajute si www.ereb.ro