| Comunity a întrebat:

Salutare TPU. Am o cunoştință care doreşte să vândă un hectar de teren montan în județul Suceava(zona Fundul Moldovei) cu tot felul de denivelări, etc. pe scurt nu este drept. Nu se poate folosi la fânteț şi e jumatate împădurit cu bradet dacă am înțeles bine. Anul trecut cineva i-a oferit suma de 1500-2000 RON, dar nu s-au înțeles. În decursul următoarelor luni cunoştința mea urmează să se întâlnească cu un potențial cumpărător, dar ca să previn o eventuală țeapă am nevoie de părerea voastră. Cei care ştiți piața şi aveți experiență cât ar valora terenul?
Sper că am explicat bine, dacă nu îmi cer scuze, dar nu sunt documentat pe această sferă. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

" Comunity : Dacă... poate vă ofer şi fundă."

nu merci!

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

țeapă e când primește bani falși sau nu-i primește.

| Comunity explică (pentru sierra1):

Aşa este. Legat de întrebarea scrisa de către mine în anunț îmi puteți oferi mai multe informații?

| sierra1 a răspuns (pentru Comunity):

E un joc aici: cerere și ofertă - respectă jocul!

| Comunity explică (pentru sierra1):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, m-a ajutat foarte mult. Dacă îmi mai oferiți un răspuns asemănător poate vă ofer şi fundă.

| anonim3247 a răspuns (pentru Comunity):

1000 de euro dacă ia e bine.

| Comunity explică (pentru anonim3247):

Mulțumesc frumos pentru răspuns.

| anonim3247 a răspuns (pentru Comunity):

Dacă era valoros terenul ăla erau unii care îl cumpărau până acum de 20 de ani.

| anonim3247 a răspuns (pentru Comunity):

Țeapă ia cine cumpără terenul ăla, nu cine îl vinde.

| Comunity explică (pentru anonim3247):

Aşa este. Dacă mai ai link-uri asemănătoare te rog să îmi trimiți în privat.

| anonim3247 a răspuns (pentru Comunity):

Dacă îi oferă cineva 1000 de euro pe terenul ăla e bine.

| Comunity explică (pentru anonim3247):

Interesant. Apreciez mult răspunsurile tale, nu cum răspund alții în batjocură. O să mă documentez şi eu mai mult pentru că nu mă pricep aşa bine.

| anonim3247 a răspuns (pentru Comunity):

10.000 de euro hectarul e azi în alte părți

| sierra1 a răspuns (pentru Comunity):

" Comunity : Dacă... poate vă ofer şi fundă."

nu merci!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are pe el copaci, brădet. Cât de mari, cât de bătrâni. Se pot exploata ca lemn sau nu? Are drum de acces? Cae este situația parcelelor alăturate? La ce inălțime e situat? Toate acestea fiind neclare, nu se poate evalua.

| Comunity explică (pentru sadrian46):

Drumul de acces forestier e bun(în limetele unei zone montane), bradet încă nu se poate exploata, terenurile alaturate sunt aproape la fel ca cel menționat, iar înălțimea nu o stiu exact, dar cred că e la fel ca zona în sine, adică nu este de urcat un munte ca să ajungi acolo. Este un sat şi de acolo ai de parcurs vreo 3km pe acel drum menționat de mine.

| relian a răspuns:

Pretul numa tu poti sa il stii, cauta acolo pe unia care au mai vindut, vezi cu cit au vindut, sau pe cei care au cumparat.Nu ce pret afiseaza unia, pentru ca pretul afisat este unu si pretul de vinzare este altul.
Sa stii sigur cit a mai cumparat cineva, cit a dat, acolo in zona.
Aici poti primi un raspuns bun, doar daca e careva care locuieste acolo si care a cumparat, ori a vindut teren in acea zona.

Uite alta idee.Te poti duce la primarie si sa vorbesti cu inginerul de la camera agricola, ala mai stie pe cei care au vindut, cumparat, are idee ce fel de terenuri sunt in acea zona.

Ia oferit cineva 2 mii de lei dar nu acceptat vinzatorul zici tu.Inseamna ca pretu o fi mai mare.

Terenul este cu denivelari, adica ce denivelari, are prapastie sau ce anume? Nui dfrept, adica ce vrei sa fie ca pe masa laughing nu stiu despre ce chestii vorbesti tu.
Piata o stiu doar cei din zona ta, sau unde se vinde acel teren.
Jumate este cu copaci pe el, aia e bun, du-te si ia-l, intreaba vinzatorul el cit ar vrea pe acel teren.Treb sa aiba si ala un pret nu? Nu sta doara sai ofere careva si el doara sa zic a da sau ba, trebuie sa puna si el un pret.
Asa ca intreaba ce pret ar vrea, apoi de acolo negociati, vedeti ce si cum.

Conteaza multe aspecte, ce suprafata, unde este locat, in sat sau afara, deci inravilan sau extravilan, etc.

Tu pentru ce intrebi pe aici, vrei sa ajuti pe ala sa vinda, ori vrei tu sa cumperi acel teren?
Iti dau un sfat, cumpara terenul ala, elinina tot de pe el, ara, apoi plantezi nuci pentru lemn, sau pini, ori stejar, fag, ce merge mai bine acolo, dar pentru lemn de constructii.

Peste vreo 30 de ani o sa faci bani f buni, sau o sa iti asiguri o pensie din acei arbori.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

2000 lei? Dau eu 5000 lei.

| Comunity explică (pentru AmandinaDragan):

Vă rog să îmi dați mesaj în privat.