| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salutare TPU, am o mare nelamurire.
Sa zicem ca vreau de-a lungul unor ani buni sa strang bani pe care ii ascund de ochii lumii.
Daca peste 5 ani de exemplu strang 5000 lei si se schimba tot peste 5 ani bancnota romaneasca(i se schimba designul etc in fine intelegeti).
Daca ma duc la banca si vreau sa schimb bancnotele pe care le am cu cele noi voi primi tot 5000 lei?

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Cumperi aur cu ce strangi. Simplu.

| anonimg a răspuns:

Guvernul României când va modifica moneda, va stabili și va anunța o dată anume când va fi ultima zi de schimbare/înlocuire a vechii monede (bacnote și monede). Până la data respectivă trebuie să îi schimbi și tu la bancă sau folosindu-i în comerț, altfel nu ți va mai primi nici banca și nici comercianții. Și da, vei primi tot atâția bani (dar noi) sau aceeași valoare.
Sau poate că leul nu va mai exista și vom trece la euro. Și în cazul acesta trebuie să îi schimbi în moneda națională de circulație (până la data stabilită de guvern), că altfel vei putea doar să mai aprinzi focul cu ei.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut! Cand se schimba banii, exista o anumita perioada in care ii poti schimba la banca. Asa a fost in 2005, parca. O sa primesti aceeasi valoare.

| ywar a răspuns:

Mai tu umbli cu lucruri necurate... ceva banuti spalati? happy
De ce nu-i pui intr-un cont. Alimentezi la bancomat si gata. Nu strangi cash! Cardul il pui unde vrei tu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ywar):

Card = cont la banci = taxe. Cam asta e la toate bancile, pe scurt. Ca trebuie' sa fii debil sa tii cash, mai ales RON, in loc de crypto sau macar aur/argint/valute solide, asta e partea a doua a povestii.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De asta exista paypal, fara taxe, cei mai bogati oameni din lume isi pun averile in paypal, sa nu plateasca taxe

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Buna dimineata! PP are de-a taxe de te ia ameteala. Si poate ne zici si noua cum iti poti "pune" averea in PP!

| Marbea a răspuns:

Cel mai bine este la banca. Daca vrei sa ai acces la ei, sa depui sau sa retragi cand vrei ii pui intr-un cont de economii, daca nu iti faci un depozit pe 1 luna, trei, sase, 1 an, pe cat consideri ca nu ai nevoie de ei. Cu cat depozitul este pe o perioada mai mare cu atat si dobanda e mai mare.
La banca sunt in siguranta, iti poti administra usor conturile prin internet banking, si nu pierzi ci castigi, totul este sa nu retragi banii inainte de scadenta.
Astfel banii sunt asigurati si vei primi mai mult decat ai depus.

| SiA31 a răspuns:

Cel mai indicat este să îi depui într-un cont de economii. În cazul în care bacnota se schimbă, și cel mai probabil, se va schimba cu cea națională (euro), atunci vei sta liniștit că în bancă vei avea echivalentul sumei depuse happy