| NaturalLl a întrebat:

M-am hotarat si as vrea sa imi fac o firma de tiruri, pentru inceput sa imi cumpar 2-3 cap-uri tractor, apoi daca merge poate voi evolua.
Dar nu stiu cum sa fac sa gasesc firmele care au marfa, marfa ce ar trebui sa o livrez eu cu camioanele mele. Nu stiu cum sa gasesc firme sa semnam contracte. Cei ce au idee, va rog, ajutati-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Exista burse electronice de transport. Bursa este locul unde "cererea se intalneste cu oferta " spre exemplu:
firma "X" care are marfa de transportat publica descrierea marfii si ruta, adica face o CERERE de transport. Cererea de transport este consultata de catre transportatorii care cauta marfuri de transportat. Transportatorul interesat contacteaza proprietarul anuntului si ii face o OFERTA de transport.
Sau, se poate invers: transportatorul publica mijlocul de transport disponibil ca si oferta de transport, spre a fi consultata de catre cei ce au marfuri de transportat.

p.s. La cei 18 ani ai tai nu te grabi sa-ti faci firma avand ca obiect de activitate transport rutier de marfa. Invata intai!--- daca nu vrei facultate, fa macar niste cursuri de antreprenoriat ( ca sa ai, cat de cat, habar!).Nu uita sa te pui la punct cu cel putin una din limbile de circulatie (engleza, franceza, germana, spaniola)!

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mergi pe la firmele pe unde ai mers deja ca sofer. Acolo deja stii ce marfuri au si la ce beneficiari sa ajungi cu marfa!

| xerxes1 a răspuns:

Exista bursa de transporturi si inca cateva zeci de site-uri asemanatoare.
Cei care au marfa de transportat pun pe bursa marfurile si cei care au camioane isi aleg ce le convine.Este cu abonament.

| Skiller1997 a răspuns:

Pai in primul rand iti faci pagina de Facebook iar dupa tu personal trebuie sa mergi la fiecare fabrica iar dupa vor veni iei la tine dupa ce vor sit de tine

| adi1990 a răspuns:

Un site bine facut, si reclama pe google (adwords) si o sa ai clienti!

| ionutcatalin27 a răspuns:

Https://www.bursatransport.com/ site-ul de care ai avea nevoie, iti faci cont si dupa aceea poti sa cauti societati comerciale care au nevoie de transportatori sau ofertele tale de transport