| Jitea a întrebat:

Salutari comunitate,am o intrebare,putin mai "Complexa" sa zic asa,stiti serviciul de la Banca Transilvania care ofera trimiterea banilor de pe platforma Western Union catre un card de la BT,ideea este in felul urmator: Am un card,nu-s detinatorul cardului,dar sunt destinatarul transferului (WESTERN UNION) intrebarea este: Pot transfera bani de pe platforma Western Union pe acest card, care mentionez ca nu il detin in acte.Multumesc astept raspuns!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Citeste sectiunea cu Western Union cu transfer de bani la ATM. Mergi la banca si roaga un angajat al bancii sa te ajute prima oara. Sau poate este un agent de securitate. Unele agentii mai au.
https://www.bancatransilvania.ro/......ern-union/

| Jitea explică (pentru Salontanul):

Pot face aceasta tranzactie doar cu detaliile western, ex: ma duc la bancomat cu cardul,(cardul nu este al meu ) Bag la ATM Expeditor, MTCN, Valuta, si se vor livra bani pe acest card?

| Salontanul a răspuns (pentru Jitea):

Da. De ce nu citesti atent? Insusi titlul spune ca poti face la ATM (bancomat cum zicem noi) tranzactia.

| Jitea explică (pentru Salontanul):

O zici din propria experienta? ai auzit/citit/facut?

| Jitea explică (pentru Salontanul):

Si apropor nu gasesc sectiunea "Sevicii OnLine" De la BT24, un link ceva? ca sa pot activa aplicatia...multumesc

| Salontanul a răspuns (pentru Jitea):

Am fost agent de securitate la BT, BRD, BCR, Post Bank si RaiffeisenBank. Una din atributiunile mele era sa indrum oamenii ce sa faca la ATM si Facturier. Nu eram obligat dar o faceam de placere doarece casierii si operatorii de la Front Ofice (la BRD se numeau altfel dar nu mai tin minte cum). La Transilvania (BT) am stat mai mult.

| Jitea explică (pentru Salontanul):

Detalieaza-mi cum as putea configura serviciul WU cU BT, cu aplicatia din Store, multumesc foarte mult pentru timpul dedicat mie, si celor ca mine!

| Salontanul a răspuns (pentru Jitea):

Nu stiu la ce servicii online te referi.Pentru WU (Western Union) se face doar cu Internet Bancking de la BT. Pentru toate trebuie sa mergi la banca si sa semnezi o hartie. Astea sunt:
-SMS alert (te anunta cand vin banii);
- https://www.bancatransilvania.ro/pentru-tine/internet-banking/
Te uiti pe link si vezi ce operatiuni poti face cu fiecare si iti alegi. Ca sa vezi totul desfasori apasand pe banda albastra pe sageata. Tot in link vezi si preturile pentru fiecare pe luna. Te uiti doar la PF.
Dupa ce ti-ai facut IB pe telefon sau pc poti face ce operatiuni vrei cu cu conturile tale.

| Salontanul a răspuns (pentru Jitea):

Sincer sa fiu desi am IB n-am facut online pentru ca aia presupune sa ai computer. Pentru acasa, operatorul FO facea pregatirea. La ATM bagai cardul, aveai optiunea WU si aveai scoate banii sau transfera-i in cont de card. Apasai, bagai codul din strainate si faceai transferul. Pe net se poate fi la fel de usor. Citeste aici si poti afla si cand semnezi pentru hartia serviciului BT24. https://www.bancatransilvania.ro/......ern-union/

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat! Nu conteaza al cui este cardul. Spui ca vrei sa faci un cadou cuiva. Sa ai cartea de identitate la tine ca sa dovedesti ca esti destinatarul banilor dar nu cred ca te va intreba cineva, ceva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuze am scris undeva "aia presupune sa ai computer. Trebuia sa completez: "la banca". Acasa am. happy Multumesc pentru funda!

| Jitea explică (pentru Salontanul):

Imi apare "tranzactia nu a putut fi identificata" asta in meniul internet banking

| Salontanul a răspuns (pentru Jitea):

Ai gresit ceva. Nu-mi dau seama!