| ThrowAwayAccount2024 a întrebat:

Salutari, considerati o naveta de 120 km (adica 60 km drumul la servici, 60 km inapoi acasa) a fi prea obositoare? In conditiile in care masina consuma 6 litri/100km si salariul e 2000 lei? Imi pierd timpul si banii facand asta? Ce job puteti sugera unui adult de 27 ani care de cand a terminat facultatea si masterul la 25 ani (profil uman) munceste doar la negru fiindca nu are experienta si nu gaseste nimic in domeniu? Ai mei tot o dau cu politia sa ma fac subofiter dar nu cred ca in trei luni (in mai sunt probele) pun pe mine kilogramele necesare (am 63kg si 173cm). Sincer nu cred ca reusesc, nu pare de mine treaba aia. Va intreb, ce profesii pot aborda la 27 de ani care pot, pe termen lung, sa-mi asigure un salariu decent (3000 lei-3500 lei)? Multumesc frumos ca mi-ati citit intrebarea. O zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai facultate, diploma se poate echivala cu ceea de la Academia de Politie si poti intra direct pe post de ofiter!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Banii cheltuiti pentru naveta se pot deconta la servici.
2. Timpul pierdut este destul de mare (2-3 ore zilnic), insenand cca. 10% di viata ta.
3. Daca ai spune si ce facultate ai terinat, atunci as putea sa dau idei de functii.

| ThrowAwayAccount2024 explică (pentru Bula):

Salutari, am terminat istoria la ub, masterul tot acolo dar se leaga si de cultura de masa. Ce am zis acolo cu naveta e mai mult din disperare sincer.

| Bula a răspuns (pentru ThrowAwayAccount2024):

Daca ai facut modulul pedagogic, atunci poti fi profesor de istorie.
Chiar daca nu, te-ai puta profila pe cercetari istorice, restaurari de monumente sau muzeoog, etc.
Utimele sunt cautate si bine platite.

| ThrowAwayAccount2024 explică (pentru Bula):

Salutari, pana la urma o sa incerc la politie dar in acelasi timp depun CV-uri la joburile mentionate de dumneavostra: cercetari istorice, restaurari de monumente sau muzeolog. Ceva trebuie sa se imbine...va multumesc frumos pentru raspuns.

| Bula a răspuns (pentru ThrowAwayAccount2024):

Daca ai facultate, diploma se poate echivala cu ceea de la Academia de Politie si poti intra direct pe post de ofiter!

| johnnny123 a răspuns:

Cum naiba să merite să faci naveta 120 de km pe zi pentru un salariu de 2000 de lei? Nu ești în stare să faci un calcul simplu?

7 litri / zi * 22 de zile lucratoare * 6.8 lei/litru = 1047 de lei.

Cu alte cuvinte, dai mai mult de jumătate din salariu doar pe benzina necesară să ajungi la serviciu. Ca să nu mai vorbim de restul cheltuielilor cu mașina, de timpul pierdut și de stresul și oboseala de a conduce atât de mult în fiecare zi.

În cel mai fericit caz faci 2 ore pe drum (dus-întors), plus 8 ore de muncă (deci în total 10 ore pe zi) și după toate astea rămâi cu mai puțin de 1000 de lei. Ție ți se pare că merită?

| ThrowAwayAccount2024 explică (pentru johnnny123):

Salutari! Ce am zis acolo cu naveta e mai mult din disperare sincer. Nu stiu ce job sa-mi gasesc. Sunt absolvent de istorie, daca ajuta cu ceva. Multumesc.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Politie si in 15 ani iesi la pensie.

| ThrowAwayAccount2024 explică (pentru AndreiBistriteanu):

Salutari! Si eu consider ca e o alegere rationala avand in vedere pensionarea la vreo 40 ani dar nu cred ca pot intra. Am dat odata la 19 ani la politia de frontiera dar am picat la proba fizica si atunci chiar faceam sala, aveam un ritm bun de mers la sala. Acum, la 63 kg, considerati ca in 3 luni pot ajunge in forma necesara probelor? La proba fizica sa ma axez pe cardio (sprinturi, alergat prin parc) sau pur si simplu sa lucrez la sala grupele musculare, antrenament de tip bodybuilding?