| Jitea a întrebat:

Salutari TPU,imi pot retrage/recupera bani daca am cotizat pentru o pensie privata ( printr-o firma persoanala) si vreau sa ii retrag? gen sa nu mai continui cu asta si sa imi ofere bani la batranete,sa le cer bani cu care am cotizat inapoi, se poate?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal se poate dar citeste contractul incheiat cu firma respectiva, acest contract constituie legea partilor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar 100% iti vor aplica penalitati. Asta inseamna ca vei lua mai putin decat ai cotizat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Citeste contractul cu ei! Cauta sa-l intelegi sau ia un jurist sa ti-l explice!

| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu, banii de la pensiile private nu se pot scoate mai devreme de pensionare, dar mai asteptam si alte pareri!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este o pensie privată, când ai început să cotizezi, ai semnat un contract cu ei. Poți să îi scoți în baza și în limitele acelui contract. De exemplu, ei nu îi păstrează în pușculiță pentru tine, ci îi investesc în fonduri de investiții pe termen lung, care și ele în investesc în acțiuni la bursă și în ecomomia reală, astfel ei nu pot acele contracte prin care sunt investiți acei bani pe termen lung sț le anuleze ori de câte ori vrea un cotizant banii înapoi.

| Nonolita a răspuns:

Si ce vei face la pensie fara nici un venit?