| Jitea a întrebat:

Am cotizat la pensie,si vreau sa imi retrag banii, se poate? sa opresc cotizatia si sa-mi cer toti bani inapoi... este posibil?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate pentru contributia la pensie publica, se poate doar pentru contributia la pensia facultativa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Sistemul de stat de pensii nu funcționează așa.
Banii cu care tu ai cotizat tu până acum, nu mai există ca atare.
Așa că nu ai de unde să îi ceri înapoi. De exemplu, dacă nu ai ieșit încă la pensie și ai cotizat luna asta cu o sumă, acea sumă nu se păstrează pentru tine în contul tău, ci sunt plătite pensiile acelora care sunt acum la pensie.

| Marbea a răspuns:

Nu este posibil, banii pentru pensie pentru asta sunt, cand implinesti varsta legala de pensionare.
Daca e pensie de stat, se stie ca primesti pensie lunara pana pleci definitiv iar la pensia privata poti opta, cand ai varsta de pensionare, sa primesti o renta lunara sau toti banii.
Daca ti-ai facut asigurare de viata cu acumulare de fonduri pentru pensie, atunci poti retrage la un moment dat o suma de bani, dar doar in acest caz este posibil.

| InvatamProgramare a răspuns:

Nu, ca sunt pentru pensie. happy

| Adriann007 a răspuns:

Sa nu inducem in eroare, pensia pilonul 1 (administrata la stat) si pensia pilonul 2 (administrata privat) sunt obligatorii. Poti face si pensii facultative administrate privat. La cele obligatorii banii se dau lunar dupa indeplimirea mai multor conditii (varta, suma cotizatie o perioada de ani), la cea facultativa se pot primi toti banii odata tot dupa indeplinirea anumitor conditii in functie de firma care administreaza. Tu la ce pensie te referi ca nu ai precizat?