| val19 a întrebat:

Se pot primi bani direct pe card bancar?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Cum adică "direct pe card bancar"?

În primul rând, banii nu sunt pe card, banii sunt într-un cont care are asociat acel card. Cardul reprezintă doar instrumentul prin intermediul căruia accesezi contul. Poți să privești cardul ca fiind cheia, iar contul bancar ca fiind seiful. Banii nu se află în interiorul cheii, ci se află în seif.

Dacă îți intră niște bani în acel cont, evident că ei sunt automat accesibili de pe card.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... nu asa se procedeaza? Sau cum ar trebui sa fie indirect, asa... pe sub conexiunile wireless?

Da, se poate. Depinde la ce banca ai cardul, cineva poate sa iti trimita bani direct in contul din banca.

| flixbuster a răspuns:

Asa cum ti s-a explicat deja, banii se primesc in CONTUL bancar (care poate avea asociate 0, 1, 2, ..., n carduri bancare).

Pentru a face un transfer bancar, cel care trimite banii trebuie sa stie IBAN-ul celui care primeste banii.