| Nastas11 a întrebat:

Se recunoaște diploma facultății de IT-ist în SUA (respectiv software engineer?)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, vad ca abia esti clasa a IX-a, asadar mai ai mult de invatat si aprofundat, ca sa termini liceul, sa-ti iei BAC-ul sa faci o facultate de IT, sa-ti iei licenta si apoi vorbim de aplicatii de software engineer in USA sau alta tara occidentala.

Esti inca 6-7 ani departare de atingerea acestui scop!
Mai vorbim dupa ce termini facultatea de IT!

| Nastas11 explică (pentru Violleta2022):

Da ...ar fi un mare scop pentru mine

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se recunoaste... dar nu are importanta, atata vreme cat poti dovedii ca esti foarte bun.
Eu angajez fara diplome, ca am vazut destui care habar nu au de ce le dispare icoana dupa computer, dar au facut o facultate de It, ma uit la tot ce a lucrat respectivul si daca proiectele lui sunt cotate maxim, il iau si-l supun la proba, inainte sa-i ofer un contract permanent.
(ma rog, nu eu direct, ci specialistii din firma unde lucrez in occident, ca eu sunt cu finantele).

| sierra1 a răspuns:

Diploma de la noi iți permite doar să deschizi gurița și să le DEMONSTREZI că știi meserie - dacă chiar știi

| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa stii ca fiecare stat din SUA are criterii diferite pentru asta. Nivelul federal are atributii destul de slabute in ce priveste invatamantul.

| Nastas11 explică (pentru doctorandus):

În Chicago spre exemplu - o recunoaște?

| Nastas11 explică (pentru doctorandus):

Eu spun diploma din Romania o recunoaște?

| doctorandus a răspuns (pentru Nastas11):

În mod minimal îți poți folosi gradele străine. Adică semnezi cu ing. nu cu Eng.

| Brizbriz a răspuns:

?!?
NICAIERI nu se recunoaste diploma aia
nu, nu conteaza legile, ci faptul ca, cand e vorba de IT, pe toti ii doare in cot de diploma ta, ci numai de ce esti in stare sa faci
NIMIC ALTCEVA

deci, vestea proasta e ca te-ai chinuit sa faci rost de diploma DEGEABA, pentru ca...
vestea buna e ca te poti angaja, cu si fara dimploma, iar daca fara diploma nu te baga in seama, atunci sa se duca de-a dura, inseamna ca au un bat infipt unde soarele nu patrunde si nu vrei TU sa lucrezi acolo, iar in IT oricum iti gasesti SIGUR de lucru

| oglindasultanului a răspuns:

Doar daca facultatea este in relatii cu locul in care vrei sa mergi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nici nu ai nevoie de diploma.

| Mavni a răspuns:

Stiu o tipa care a terminat in tara ceva IT (nu ma intreba sectie, specializare, ca nu stiu). Dar cand s-a stabilit in NY, a trebuit sa o ia cu scoala de la capat. Nu i-a fost recunoscuta, dar i-a fost mai usor in scoala stiind deja materia in mare parte. A invatat totusi ceva in plus!

| UserNameLost a răspuns:

În domeniul IT contează mai mult abilitățile decât diplomele.