| anonim_4396 a întrebat:

Daca stiu sa programez in c++ si nu am diploma ma pot angaja si cu ce anume ma afecteaza? De exemplu daca eu merg la Google la interviu pentru software engineer pot avea sanse sa il iau sau?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tehnic, trebuie sa stii sa scrii programe, sa colaborezi cu alti programatori, sa stii sa depanezi programe, sa elimini exploiturile semnalate, etc.

Nu toate companiile angajeaza dupa diploma, sunt multe care dau teste din care reiese repede cat cunosti.

| Cosmin86 a răspuns:

La Google clar nu ai sanse daca nu ai cel putin 10 ani experienta, stiu in ce constau interviurile lor. Dar si daca intri esti platit super bine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu te angajezi nicaieri stiind un singur limbaj de programare.

| Dismally a răspuns:

In domeniu acesta diploma nu inseamna foarte mult, importante sunt cunostintele pe care le ai. Deci te poti angaja si la Google sau alta firma mare daca esti bun.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dismally):

Conteaza la impozit. Cu diploma ai scutire de impozit => salariu mai mare.

| Dismally a răspuns (pentru Cosmin86):

Depinde, daca esti foarte bun si ai si ceva experienta angajatorul nu isi va permite sa te piarda si se va gasi o modalitate sa primesti un salariu la fel de mare ca si ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că ai șanse la Google, dar poți fi freelancer.