| LaTulipeNoire a întrebat:

Site in Html! As avea o intrebare! Eu am facut un exemplu de site (simplu) in limbaj html(pur si simplu am scris ce trebuia scris in notepad si am salvat cu extensia. html) si as vrea sa-l public! Cum pot face asta? Cum ii pot da o adresa site-ului? Din cate am inteles trebuie sa am un domeniu/subdomeniu iar apoi la acel domeniu/subdomeniu trebuie sa am un host (locul unde sa-mi uploadez fisierele)

Doresc cat mai multe detalii ca un mic tutorial si daca trebuie sa dau vreun ban din buzunar (presupun ca da!)

4 răspunsuri:
| Izy a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa dai vreun ban, poti sa cauti tutoriale pe youtube cum sa-ti creezi propriul site. Dar mai bine iti faci u blog pe o platforma gratis gen blogspot sau wordpress. De asemenea ssunt cateva platforme romanesti care ofera hosting gratis, dar domeniul trebuie cumparat, am impresia ca subdomenii gasesti si gratis.

| Baton a răspuns:

Cam asa este.
un fisier html nu are domeniu.in general nu are nicunu domeniu sau subdomeniu.
cauta pe net gazduire gratuita avand in vedere ca nu ai nevoie de ceva complicat.
iti faci cont si vei primi datele de logare in panoul de control daca hostul iti ofera unul.
daca nu te conectezi prin ftp si rezolvi problema mai simplu.(userul de pe site cu userul FTP sunt diferite.am impresia ca doar parola e identica)
atat userul ftp cat si cel de logare la host le primesti automat.
incarci fiserele prin ftp sau panou de control si gata.
inainte sa incarci fisierele trebuie sa creezi un subdomeniu.
extensiile ti le ofera ei si de obicei. ro nu este gratuit.
vei primi ceva in genu: host.com,host.net sau xyz.org...oricum ceva in genu.

Răspuns utilizator avertizat
| pilotmarina a răspuns:

Daca doresti un site. com,. info,. ro, etc trebuie un domeniu, care desigur nu este gratuit. Eu am avut cu. com, dar te-as sfatui sa iti iei un subdomeniu gratuit. Dupa aceea uploadezi fisierele in FTP unde intri cu parola si numele siteului tau.
Www.fabasoft.com
www.subdomain.com
www.webs.com
www.piczo.com
Aici iti poti lua un subdomeniu gratuit.