Întrebare recomandată | Megas a întrebat:

Slutare! Am un credit la banca pe perioada de 5 ani, la vara plec in statele unite impreuna cu sora mea si cativa prieteni de la facultate, exista riscul de a nu primii viza in contextul in care am datorii la o banca din Romania?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista acest risc, din cate stiu functionarii cauta orice motiv pentru a respinge cererile de viza.

| alessia5158 a răspuns:

Depinde de la caz la caz!--- solicitantul de viza trebuie sa arate/demonstreze ca are legaturi puternice cu Romania, ca are motive solide de a reveni in tara dupa o scurta calatorie in SUA.
In cazul meu, creditul ( tot pe 5 ani) nu a constituit un impediment in acordarea vizei(B2)--- in 2012 am primit o viza valabila pana in 2022.

| alex19051988 a răspuns:

Intra pe acest site http://www.politiadefrontiera.ro/ si suna la numarul din dreapta sa te interesezi despre toate detalii pentru viza

| FrumoasaTa a răspuns:

Exista un risc, desigur

| Eu_Alex_1997 a răspuns:

Ei cauta cel mai mic motiv ca sa nu iti acorde cererile de viza. Succes.