| seularts a întrebat:

Stie cineva sa imi explice procedura si ce taxe se aplica daca cineva din Germania vrea sa imi transfere din contul sau bancar o suma mica de bani in contul meu de la ING si ce date are nevoie din partea mea in afara de contul IBAN si numele meu? Alternativ m-am gandit ca e -ai usor sa imi transfere pe XOOM.com (afiliat cu Paypal).

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Transferul interbancar are costuri. Astfel în raport cu suma de trimis, cel ce îți trimite banii are nevoie să cheltuie în plus această sumă. Aceasta depinde de banca de unde trimite el banii, se va interesa acolo. El va declara cadou motivul trimiterii.
Are nevoie de numele dtale și de contul tău IBAN de la ING. Un transfer interbancar e mai sigur în principiu. Paypal e ok. XOOM nu am habar.