| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut.
Am de primit niste bani de la un prieten și el are posibilitatea de a-i trimite doar prin IBAN și eu nu am.
Am câteva întrebări
1. Ce este IBAN-ul?
2. Cum funcționează?
3. Din IBAN îmi pot transfera banii in contul de PayPal?
4. Daca ii dau IBAN-ul unui prieten ii apare numele prietenului meu și date persoanele despre el? Ca adresa etc...
5. Cât de repede se primesc banii prin IBAN?
6. Pot primi banii pe IBAN chiar daca IBAN-ul nu e pe Romania și e pe Anglia de exemplu.
7. Daca cineva are un IBAN poate lua banii din acel cont sau doar trimite?
Daca ii trimit IBAN-ul unui prieten ca-sa îmi trimită bani, având IBAN-ul prietenului meu nu ii poate lua banii din cont, nu? Ci doar trimite.
Dau funda cui îmi răspunde la toate întrebările corect!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Ibanul este cnp-ul contului tau in banca. Un număr de cont, practic.

Ca să-ți poată transfera cineva bani in acel cont are nevoie de numele tău și acel IBAN. Cine îți știe ibanul poate doar să-ți transfere bani in el și nu DIN el. Banii se primesc de obicei in aceeași zi, sau uneori a doua zi, durează mai mult când transferi in străinătate și se fac conversii între monezi.

Poți asocia evident contul bancar și unui cont de PayPal deci poți muta bani de colo colo.

| Lucaaragiale23 explică (pentru VoidEternal):

Toate băncile au IBAN? Inclusiv revolut?

| VoidEternal a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Toate conturile făcute la banca da, au IBAN. Cele de pe revolut nu știu sigur, parca auzisem că mai nou au și ele.

| suntserios a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Da are și revolut mai nou iban.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai aplicatie pe telefon? ibanul este contul tau bancar