| SerialAdict a întrebat:

Stiti exemple de fenomene fizice ce presupun condensare evaporare, topire, solidificare. De exemplu: incalzicea apei dupa furtuni, obtinerea zapezii artificiale. Scuze pentru categorie, dar m-am gandit ca aici sunt mai multi oameni inteligenti.

Răspuns Câştigător
| crapx a răspuns:

Pai daca doresti fenomene termice din viata cotidiana poti adauga :reciclarea, uraganele, motorul cu abur, esti la plaja si iesi din apa si simti ca ti-e frig. acest fenomen se datoreaza evaporarii care raceste suprafata de pe care se evapora la fel este si cu condesarea in cazul cand iesi din casa afara ti se aburesc ochelarii! alte fenomene precum zapada carbonica cum ai spus si tu sau ciclul apei in natura, naftalina ( desublimare) sper ca te-am ajutat. succes

1 răspuns:
| AlexiaClaudia a răspuns:

Solidificare:intr un pahar pui apa si o duci in frigider, peste cateva ore apa devine solida si foarte rece
vaporizare:uscarea pamantului(evaporare) sau atunci cand pui apa pe foc, daca o lasi prea mult are loc procesul de fierbere.
condensare:daca fierbi apa aceasta o sa se transforme in vapori, iar daca camera e rece sau ceva de genul, pe geam apare ceva ca apa, dar molecule foarte mici.