| IngerAlb a întrebat:

Buna tpu.Cine imi explica si mie starile de agregare? Adica condensare, topire, sublimare, desublimare, etc..Ca nu inteleg care sunt lichidele, gazele si solidele. Dati exemple de lichide, gaze, solide. fundita

Răspuns Câştigător
| zozoMik a răspuns:

Buna
Pai hai sa incepem cu starile de agregare:
Prin: * solid intelegem ca materia are volum și formă fixe ( o lingura, un cub din lemn, o piatra )
* Lichid-materia are volum fix, dar se adaptează la forma vasului în care este pusa ( apa, suc, etc.)
*gazoasă -materia ocupă întregul volum disponibil, luând forma corespunzătoare.

Condensarea thinking - este tranzitia de fază prin care un corp gazos trece in stare lichida ( cu alte cuvinte ceva gazos se face lichid happy...gen aburul de pe capacul oalei de mancare se transforma in apa )
Topirea - trecerea unei substante din stare solida in lichida ( un cub de gheata pus la caldura )

Sublimarea trecerea directa a unei substante din stare solida in stare gazoasa, fara a mai trece prin starea lichida ( are loc prin absorbtie)

Desublimarea este inversa sublimari, adica din starea gazoasa trece direct in stare gazoasa happy

Cam atat happy :X Sper ca ai inteles :X

4 răspunsuri:
| tranquilaaa a răspuns:

Lichide : apa din rauri
Solide apa inghetata
Gazoase : apa ce se evapora
Sper ca te-am ajutat

| mixxjim a răspuns:

In mod normal ar fi trebuit sa ti le explice profa la scoala, si sigur le ai in manual. daca dai o cautare simpla pe google cu "stari de agregare" gasesti o gramada de chestii care iti explica in toate felurile ceea ce vrei sa stii. nu de alta, stii ca aici nu se fac lectiiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

THM. NU AI GUGAL, ma fetito? straight face ce mai postezi aici? ce copii copaci straight face

| tudor0108 a răspuns:

Topire-cand un corp trece din stare solida in stare lichida (gheata-apa)
solidificare-un corp trece din stare lichida in stare gazoasa(apa-gheata)
evaporare-un corp trece din stare lichida in stare gazoasa(apa-vapori de apa)
condensare-un obiect trece din stare gazoasa in stare lichida(vapori de apa-apa)
sublimare-un corp trece din stare solida direct in stare gazoasa(naflalina cauta in dex)
desublimare-un corp trece din stare gazoasa direct in cia solida(naflalina)
funda plz happy