| Antonia90 a întrebat:

Imi puteti da exemple de experimente la fizica mai simple? ceva legat de caldura, propagarea caldurii, electricitate, vaporizare, solidificare, condensare etc. Care pot fi facute la scoala. Multumesc.

1 răspuns:
| Geniusssssss a răspuns:

O sa incerc sa iti spun cum sa faci un experiment mai simplu..iei o bila de fier nu prea mare, apoi un orificiu rotund prin care sa treaca, pui bila deasupra unui chibrit, o lasi sa se incalzeasca, iar dupa aceea introduci bila in orificiu si o sa observi ca i s-a marit volumul si nu mai incape in orificiulaughing... Fundita?