| wolder a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani, sunt clasa a 9a si invat la o scoala cu profil de Estetica si Igiena Corpului Omenesc, asta inseamna ca in viitor voi deveni stilist, manichiurista, cosmeticiana - depinde ce imi aleg eu. Acum facem practica la noi in scoala, iar din clasa a 10a facem practica si in saloane si am de gand sa ma angajez abia in clasa a 11a pentru ca am nevoie de multa experienta pe care in momentul asta nu o am.

Dar pana atunci am nevoie de un jobb micut. Ce imi recomandati?
Si unde pot sa gasesc ceva mic de lucru tinand cont de faptul ca vreau sa ma tin si de scoala?

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

In primul rand nu te lua dupa alti care zic ca nu poti sa te angajezi ca esti minora, in cel mai rau caz iti cere acordul parintilor! Cred ca un job part time ar fi iedeal pentru tine, asta sa faci un ban in plus si sa te ti si de scoala!

| wolder explică (pentru ROB3RT89):

Da, dar ca ce sa lucrez?crying(

| ROB3RT89 a răspuns (pentru wolder):

Gasesti tu, vezi ofertele(part-time) pe site-ul ajeofom din orasul tau!

| wolder explică:

Nu vreau chiar munca. Ceva micut doar.

| Amilik a răspuns:

Desi nu spui in ce oras locuiesti ti-asi recomanda un job ca impartire de pliante prin cutiile postale. Nu iti ia mult timp, poti lucra in cartierul tau, te pot ajuta si prietenii, o faci cand ai timp liber. Ce poti sa iti doresti mai mult?

| wolder explică (pentru Amilik):

Stau in Ploiesti!
Da sa stii ca e cea mai buna idee, dar unde pot gasi pe cineva care sa ma angajeze?

| Amilik a răspuns (pentru wolder):

De obicei se gasesc in ziar. Incearca Evenimentul, are cele mai multe anunturi de joburi.

| Ely_5230 a răspuns:

Poti sa lucrezi pe cont propriu, la tine acasa, si sa primesti bani in schimbul serviciilor pe care le prestezi.De exemplu. Poti incepe prin a pensa, a face manichiura, a tunde si coafa prietene si cunostinte, pentru a te face cunoscuta, iar persoanelor necunoscute tie le poti pretinde bani..Eu zic ca e o idee buna.

| wolder explică (pentru Ely_5230):

Da am incercat intr-un fel asta, dar prietenii, cunostintele si familia nu iti ofera bani.