| pababiba a întrebat:

Sunt unul dintre nebunii ce au facut un credit la o banca si acum din pacate nu mai pot achita suma restanta. Ce s-ar putea intampla avand in vedere faptul ca nu am nici un bun pe numele meu, si urmeaza sa plec afara, pentru a face niste banuti? Pot primi interdictie de a parasii tara, cu toate ca ma angajez ca imediat dupa ce imi primesc primul salariu sa incep sa achit din nou suma restanta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interdictie nu primesti, numai ca bancile colaboreaza cu banca centrala europeana, toate ii sunt colaboratoare si daca pleci pe undeva si iti faci acte, asigurare medicala, cont in banca, contract de inchiriere, orice in care apare si numele tau or sa te ptinda, mai devreme sau mai tarziu.eu cunosc cazuri inverse. un bun amic roman lucreaza la o banca vestita in spania(bancaja-aviz amatorilor)si l-au trimis in romania la filiala bancii, unde il platesc cu 3000 de euro pe luna pentru a -i "cauta" pe cei care au avut conturi la banca in spania si au plecat in romania lasand datorii pentru masini, plasme, apartamente, mobila.concluzia...girantii tai vor plati pentru prostia de a avea incredere in tine. te lasa o perioada pana se aduna o dobanda substantiala si apoi o sa intri in lista de datornici, dupa aceea o sa inceapa recuperarea pe cai justitiare, o sa dureze pana se termina tot procesul, poate un an sau doi, dar asta nu inseamna ca nu vei scapa.

8 răspunsuri:
| marioBARCELONA a răspuns:

Nu te baza pe ce spui. Te sfatuiesc sa mergi la banca si sa incercati impreuna sa gasiti o solutie.Nu le spune de intentia ta de a pleca.
In caz contrar, vei agunge pe o lista ce au acces toate bancile si nu vei mai putea lua credit in viata ta.Asta nu este nimic, sa nu crezi ca banca nu-si va recupera datoria.Cunosc firme care se ocupa cu recuperari si atunci n-as vrea sa fiu in locul tau.Maturizeaza-te,fii capitalist.
Succes!

| adika a răspuns:

Nu primesti interdictie!
stai linistit... o sa primesti mai greu credit data viitoare...totul e sa incepi sa platesti imediat ce o sa ai niste bani...

| paul0013 a răspuns:

Nu te retine nimneni dar o sa platesti mult mai mult pentru ca iei nu prea te deranjeaza dar iti pun majorari la rata.si sunt destul de mari...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pleca linistit...nu se ia nimeni de tine la vama.
Daca ai sa vrei sa platesti in continuare, poti vorbi cu cei de la banca ...asta dupa ce ai plecat din tarahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-ti vinzi un rinichi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cazut si tu prada ofertei? bani doar cu buletinul, fara giranti fara garantii.ai calculator, esti citit. ce vreau sa spun este ca tot ce intrece firescul este dubios.in religie se spune despre vremuri de mare stramtorare, se auzea despre criza nemaiintalnita inca din mai anul trecut, si atatea oferte de marfuri si de bani si insasi asa o goana dupa bani nemaivazuta si clauze ascunse ale bancilor, nu v-a dat de gandit deloc? pababiba, iti spun toate astea tie si celorlalti ca erau aranjate de mult ca sa prinda la lat oameni creduli ca cineva le vrea binele.imi pare sincer rau dar daca un om dintr-o mie spune; nu faceti asa ca nu e bine, voi ziceti e nebun. da poate. dar eu am spus ia sa vedem chiar e? si uite nu am nici o datorie si inca mai am un serviciu. daca arv fi dupa mine v-as sterge toate datoriile ce le aveti voi fiindca ati fost inselati de rechini mult, mai mari decat voi.am colegi de care mi-e mila dar acum nu-i pot ajuta cu numic.toti au spus; esti fricos de aia nu faci.nu, sunt, prevazator. ofertele sunt prea multe si prea mari cand nici acum doi ani ni se cereau 4-5 giranti pentru sume derizorii.acum-mi dau dreptate dar... e tarziu.

| unicka a răspuns:

Nu poti primi interdictie de a iesi din tara. dar cel mai bine ar fi sa faci procura notariala ca sa poata plati altcineva in locul tau cat tu esti plecat din tara

| marius_8773 a răspuns:

Cu ce ai garantat la luarea creditului? ai avut cumva girant? s-ar putea ca acesta sa primeasca o vizita nedorita. daca ai vreun venit/salar, t-i s-ar pune sechestru pe salar. bineinteles respectind suma minima de care ai nevoie pentru. a supravietui...ca sa zic asa. cam asa ar decurge treaba aici in germania...nu stiu cum este treaba in ro. mai exista varianta cu asigurarea pe care eventual s-ar pueta s-o ai pentru asemenea cazuri. somaj, boala, etc. sper sa te fi ajutat cu ceva. bafta.