| anonim_4396 a întrebat:

TE poti angaja la mc donald's de la 14 ani?

Răspuns Câştigător
| jerrygabrielle a răspuns:

Nu.Te puteai angaja la 16 ani dar s-a schimbat codul muncii si acum poti doar la 18 ani.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, republicat in 2011, nu te poti angaja, citez:
" Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."
Angajarea cu nerespectarea conditiei de varsta constituie infractiune.
Am dat citatul mai mult pentru cei care vorbesc fara sa aiba habar, poate invata ceva. Numai bine!

| Sckipper a răspuns:

Eu stiu ca nu te poti angaja in general decat la 18 ani

| ReiVaN a răspuns:

Nu nu poti si oricum nu ai face fata...

| jerrygabrielle a răspuns:

Nu am habar dar urmaresc totusi stirile si intamplator mama mea este inspector resurse umane.Din cate am auzit Domnul Boc cel foarte destept vrea sa munceasca numai cei de peste 18 aniwinkingSi oricum la mc donalds nu este o munca foarte usoara ba chiar e foarte obositorwinking.