| GărgărițaMinune a întrebat:

Știe cineva ce salariu ia un designer grafic în România?
Mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat este de bun si experimentat intre 1000 lei si 5000 lei.

| RxTx a răspuns:

Opinia mea: In general patronii sunt cam mafioți in domeniul acesta am lucrat si eu la o tipografie in 2008 si am rămas cu un gust amar.
Eu aveam 3 job-uri intr-o singura zi
Dimineață lucram la institutul bancar
Seara lucram la un vidro-chat iar noaptea lucram la o tipografie de pe str Popa Nan
Unde ma ocupam de serverele lor si de statiile de lucru pentru 40 de graficieni

Dar acest inediat cum ma vedea imi dadea 70 lei zicea ca statia bani are el toti banii dar mij da mie
In. Alta zi imi dadea 250 lei.in alta zi imi dadea 70 lei in alta zi cand din intamplare oeste o saptamana ne vedeam imi dadea 20 lei
In alta zi peste 4 zile ini mai dadea 30 lei.in alta zi oeste 5 zile imi mai dadea 175 lei
In alta zi oeste 6 zile imi dadea 49 lei

Si tot așa de fiecare dată când mă vedea el mă chema repede să imi dea și mie niște bani
Dar după un an de muncit acolo
Am ajuns la concluzia că trebuia să îmi nai dea încă 5 salarii.
Iar el așa facea cu toti angajații le dadea 7 salarii in decurs de 1 an.
Chiar si cu graficienii mergea pe modelul acesta
Cum ii vedea cum le dadea 10 lei 20 lei 45 lei
La unii nu le dădea nimic
Că nu dadea la toată lumea
Azi dădea din 40 de angajati la maxim 5 dintre ei bani
La unul 142 lei
La altul 70 lei
La altul 44 lei
La altul 84 lei
La altul 25 lei
Pe altul îl dădea afara defață cu toata lumea și. Ii dădea 40 lei.

Si in fiecare zi dădea câte unul afară. pentru ca nu cumva să se apuce vre-unul să spună că nu este mulțumit că a primit 57 lei pe o săptămână de muncă

| tonyc7 a răspuns:

Dupa cum suna, nu ia mult. Undeva la limita supravieturii probabil. happy