| 6elena a întrebat:

Știți de unde o patiserie ia materiile prime pentru prepararea produselor?
Ingrediente precum zahăr, sare, ulei vegetal de floarea soarelui, amidon, griș, esență de vanilie, scorțișoară, unt, drojdie.

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Patiseriile mari le ia direct de la producator sa nu mai plateasca adaosul comercial de la magazin. Astea mai mici de strada, banuiesc ca le cumpara la bax de la selgros sau alte magazine destinate pentru afaceri, unde se cumpara in cantitati mari.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Materiile prime pentru o patiserie se cumpără direct de la distribuitori autorizați ai firmelor producătoare de materii prime, deoarece se cumpără vrac, nu la bucată, fiind mai ieftin așa.
Căutați pe google și veți afla ce firme distribuie.
Pentru că en-gros se cumpără și formele de hârtie, ustensile și altele.