| Aoxkajcjw a întrebat:

Tot aud persoane care își scot banii din bănci cu gândul că va scadea leul și vor pierde bani, ce părere aveți?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce păcat ca nu ce scoate,nici euro,nici ron,ma simt fericit,nu am stres,îmi țin banii la ciorapi,nici nu ii spăl sa nu se rupă, e doar instinctul de supraviețuire, romani sunt schizofreniei paranoici,nu o spun eu și dr Andrei, sa vezi coada la benzinari, în ro și la știri pozitive sunt de funerai, un popor negativ, plin de frica și dezbinat

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu am

| sierra1 a răspuns:

Părerea noastră e că leul scade și dacă e in buzunar și dacă e in bancă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă îi scot și dacă nu, tot vor pierde bani. Se numește inflație. Cresc prețurile la toate cele.

| mihai69 a răspuns:

Isterie colectivă.
Sigur nu sunt nici vaccinați, cred că Pământul e plat și că nu a fost nimeni pe Lună.

| Brizbriz a răspuns (pentru mihai69):

Iar tu presupun ca, esti din ala care crezi ca tot ce zboara se mananca, adica daca autoritatile spun ceva e INTOTDEAUNA pe bune

cum ar fi ca vaccinul nu are efecte secundare, si am vazut asta tot intr-o veselie, pe site-uri oficiale, cum ar fi parlamentul european:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-9-2021-0475_RO.html
deci, autoritatile au mintit cu spume cand au spus raspicat, de multe ori, ca nu e nici un risc

si, btw, spre deosebire de tine, eu am avut minimum de bun simt si ti-am explicat DE CE, ti-am dat nefolositor si eronat

| mihai69 a răspuns (pentru Brizbriz):

Orice tratament medical are efecte secundare, nu e nimic „safe" 100%. Dar fiecare trebuie să pună în balanță pentru sine beneficii vs. posibile necazuri. La fel și acum - unii scot ca$h să fie prin casă, că nu se știe dacă în caz de nevoie vor mai funcționa cardurile. Alții cumpără benzină, alții curpapir etc.
Mă mir că mai e drojdie prin magazine...

| mihai69 a răspuns (pentru Brizbriz):

PS și chiar ești sigur că NU e isterie colectivă (indusă de fake news, teamă și situația politico-economică din regiune), de ai considerat răspunsul ca eronat?!? Că o fi folositor sau nu, e altă poveste; teoretic poate fi. Sau nu. Dar greșit? hmmm... rău e să fii răzbunător.

| Brizbriz a răspuns (pentru mihai69):

Si chiar esti sigur ca ai intrat pe link-ul meu?
si chiar esti sigur ca la tv nu s-a tunat si fulgerat in mod repetat cat de "sigur" e vaccinul?
iar tu vii acum si tu insusi recunosti ca nimic nu e sigur 100%

iar apoi o dai pe isterie colectiva, ca sa acoperi faptul ca esti credul si nu contesti ce spun autoritatile, felicitari, or sa iti ridice statuie pentru cetateanul care le mananca din palma cel mai tare!

| mihai69 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu ai priceput nimic din ce am scris. Asta e... atâta poți.
Plus că nici măcar la TV nu s-a spus vreodată că vaccinul ar fi 100% sigur. Sau nu ne uităm la aceleași posturi...

| Lukasssz a răspuns (pentru mihai69):

Nu ai cu cine, omul ala ori e prost ori e troll...

| Brizbriz a răspuns (pentru mihai69):

Faptul ca nu s-a spus vreodata ca e 100% sigur, nu inseamna in nici un fel ca nu s-a spus ca nu e nici un risc, si ca orice problema cu vaccinul a fost ignorata
pana mai scapa cate una, doar asa... putin:
https://www.digi24.ro/......za-1833217
minutul 3:24, e acolo un grafic, care spune ca vaccinatii se infecteaza mai rau decat nevaccinatii
imi spui si mie de ce ii mai spun "vaccin"?!?
ca se pare ca e mai bine fara

PS eu nu raspandesc zvonuri, eu nu spun chestii la care e numai cuvantul meu, asa cum faci tu, eu dau exemple CLAR DOVEDITE
incearca si tu, poate nu mai pici pros... ala pe dinafara

| mihai69 a răspuns (pentru Lukasssz):

Mă tem că ambele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Faptul ca "vaccinatii se infecteaza mai rau decat nevaccinatii" e irelevant. E cert ca vaccinatii au sanse mai mari sa scape cu viata, atita tot.

| Adrian5575 a răspuns (pentru mihai69):

" în 10 Martie | mihai69 a răspuns:

Isterie colectivă.
Sigur nu sunt nici vaccinați, cred că Pământul e plat și că nu a fost nimeni pe Lună."

Daca nu te-ai vaccinat inseamna ca esti prost? Incetati sa mai spuneti ca daca esti vaccinat sau daca nu esti vaccinat, esti prost. Fiecare alege daca vrea sau nu vrea sa se vaccineze. Vaccinul este OPTIONAL si nu ține de cat de inteligenta sau prosta este o persoana. Ne atacam unii pe altii aiurea.
Au inceput sa se faca tabere exact ca la credinta in Dumnezeu. Unii spun ca exista, altii ca nu exista. Fiecare crede in ce vrea si nu putem spune ca daca nu crede ca noi, atunci e prost.

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

happy
o las balta, incep sa sun a anti-vaccinist iar tu a vaccinist, fiecare cu fetish-ul lui big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Pai discutam pe cifre, nu? Rata de mortalitate la noi a fost cu mult peste tari cu procent mai mare de vaccinare si numar similar sau chiar mai mare de cazuri. Ce ai mentionat tu era marele fetis al antivaxerilor - ia uite ce de-a cazuri au aia din Israel care is vaccinati peste 90%! Da, dar aia aveau de cateva ori mai putini morti raportat la mia de cazuri...

| mihai69 a răspuns (pentru Adrian5575):

De ce îmi pui vorbe în gură pe care nu le-am spus?
Ideea e că lumea e dispusă mai degrabă să asculte de teorii ale conspirației (cipuri in vaccin, aselenizare trucată etc.) decât în rațiune.
Din partea mea, fiecare e liber să creadă în orice-i trece prin cap. Dar să facă asta folosindu-și capul, nu ascultând de toți trollii/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce amuzant. Tot auzi de idioti. Si daca stateau in banca, iar inflatia oricum depaseste dobinzile de niste ani buni... tot pierdeau, nu?

| gemeni6226 a răspuns:

Eu niciodata nu am avut bani doar datorii la banca, si acum am una care se termina in mai 2025.La banca nu am ce pierde.
Un coleg a zis ca daca ar avea bani ar cumpara aur si l-ar ascunde in pamint.

| Brizbriz a răspuns:

Ai auzit gresit...
de fapt e ca toti isi schimba banii in euro/dolari
sau cumpara aur
nici una dintre astea nu implica in mod necesar sa iti scoti banii, poti plati binemerci, direct cu, cardul, sau sa ii convertesti in euro direct din internet banking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Poate ca aurul sa fie o treaba. In rest, nici conversia in eur/usd nu e mare lucru. Bine, e util sa ai 1-2000 EUR pusi deoparte in caz de e ceva urgent gen razbel si ai de fugit repejor, iar sistemele clasice de plata e probabil sa pice, dar altfel...
Legat de vaccin, s-a stiut de la inceput ca are efecte secundare. ORICE MEDICAMENT/VACCIN are si efecte secundare.

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, insa la TV chiar s-a batut seaua serios ca e sigur, dar mai ales, nimeni nu a spus nimic, atunci cand chiar au fost efecte secundare
chiar (cu toate ca numeri pe degete) chiar au scapat unele, cum ar fi se duce reportera in salonul de cazuri grave, dar inainte de a intra spune ca nici unul nu e vaccinat, si pe prima baba pe care o intreaba spune ca e vaccinata

NU sunt anti-vaccinist, dar ma enerveaza cand cineva chiar crede ORB, mai ales ca... am vazut destule ca sa NU cred ca tot ce zboara se mananca, si din pacate la unele dovezile nu pot fi contestate
link-ul meu... CHIAR am verificat in locuri multiple ca site-ul e pe bune al parlamentului Europei, si chiar e, cel mai tare e chiar google:
https://www.google.com/search?q=european+parliament
primul link e chiar domeniul ala

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Rating se face cu exagerari, nu cu raportari obiective. Daca eu as fi persoana publica si m-as taia la deget, ar fi stirea de genul "Gigel, plin de sange! OARE VA SUPRAVIETUI?" iar daca unul mi-ar da un pumn in gura si mi-ar sparge buza, fara ca eu sa cad jos sau sa ma lovesc de ceva, fara sa mi se faca rau, etc, deci doar o buza sparta si atit, stirea ar fi "INCREDIBIL! Gigel, batut cu bestialitate!"
P.S. Pandemia a fost tratata cu picioarele la noi si nu numai. Puteau bine-mersi sa nu ia nici un fel de masuri, crapau de vreo 2-3 ori mai multi si aia era. Costul economic ar fi fost mult mai mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vad toti idiotii de vreo 2 ani incoace. Acum, astia cu banii, benzina, iodul si mai stiu eu ce le trece prin cap, sunt cireasa ďe pe tort.

| NunuNini a răspuns:

Si daca ii scot, nu le scade valoarea?
Multi cumpara aur. Dar daca saracim, cine il va cumpara de la ei? Eventual amanetul, dar care va da mai putin decat acum, oricat ar creste pretul aurului.
Pastrandu-i in Banca nu ii pierzi, nu ti se fura. Platesti cu cardul. Avantaj, platesti cu cardul chiar si in strainatate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NunuNini):

Decit la banci, mai degraba cumperi crypto si iti iei un card de la entitati gen Binance sau Crypto.com si platesti cu cardul ala...