| Cristiyt9 a întrebat:

Trebuie sa fac declarație de venit la anaf daca sunt minor si fac bani din copywriting si cryptomonede?(banii ii primesc in contul tatălui meu)

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal, tatal tau trebuie sa depuna declaratia. Pentru ca este in contul tatalui iar tu esti minor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Hai ca esti amuzant tataie, crezi ca o sa ridice anafu un deget pentru cateva sute de euro pe care le face un pusti pe net?

| andreidmbm a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupun ca matale n-ai avut de-a face cu cei de la ANAF. Sa vezi cand te purica pentru 50 de bani, cred ca ti-ai schimba instant parerea. Pana nu ai de lucru cu ei, nu prea crezi, nici eu n-am crezut. Ziceam ca sunt povesti de aburit lumea.

| andreidmbm a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe langa asta, banii nu intra in contul pustiului ci in contul tatalui acestuia. Ca nimeni nu monitorizeaza ce faci tu pe net, dar toate intrarile si iesirile din contul bancar sunt atent monitorizate. Fiecare tranzactie are un nume de identificare, asa ca se stie foarte bine care sunt banii din salariu si care sunt intrarile extra si de unde au intrat, de exemplu Binance, Revolut, Coinbase, etc.

| SingleForOne a răspuns:

Da, trebuie raportați. Nu știu cum se face, exact, dar nici un profit nu scapă fara sa fie taxat, asta legal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa bani acolo si taci, nu trebuie sa stie nimeni nimic.

| ZyRRe a răspuns:

In principiu, ar trebui ca tatal tau sa faca asta. Doar in cazul in care din cryptomonede castigi mai mult de 600 lei pe an, iar celelalte venituri nu trebuie sa depaseasca 12 salarii minime ca sa nu fie nevoie declarate.
Dar tie iti recomand sa-ti faci un cont de paypal(nu necesita buletin) cel putin pentru copywriting, si sa primesti banii acolo.

| Silviullet a răspuns:

Obligatoriu orice venit trebuie declarat la anaf!
Tatal tau trebuie sa faca declaratie pentru ca sar presupunr ca el se joaca vu cryptomonedelr, nu tu.
Nu stiu ce site uri accepta persoane sub 18 ani (la crypto ma gandesc)