| teknoob a întrebat:

Un impozit pe profit de 16% se plateste anual sau trimestrial? Ceea ce nu inteleg este ca am cautat pe internet plata impozitului de 16% si am gasit ca se plateste trimestrial, de unde eu inteleg ca platesc 16% din profit pe care l-am facut intr-un trimestru, deci 48% din profit pe an?

Răspuns Câştigător
| ShadowDancer a răspuns:

Cum sa platesti 48%? Anual, trimestrial, lunar sau saptamanal e aceeasi taxa. De exemplu tu scoti lunar un profit de 100 de lei din care 16 merg catre stat, in 10 luni profitul este de 1000 lei din care 160 impozit, odata cu trecerea timpului, impozitul e acelasi, tu platesti o cifra in functie de profit care este fixa, nu depaseste nicicum 16 procente. Daca alegi sa platesti lunar platesti mai putin, anual mai mult dar cifra e neschimbata si nu te pacaleste nimeni. De unde ti-a dat tie 48% laughing)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procentul de 16% se aplica anual. Insa, il platesti in 4 rate.