| Beeline a întrebat:

Daca platesc 16% pe profit, mai platesc si 10% pe dividende? Deci o persoana plateste de fapt 26% impozit?

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Impozitul pe profit e una si si impoziul pe dividente e alta

5 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Asa este. daca ai nelamuriri pe teme contabile, incearca grupul - http://finance.groups.yahoo.com/group/contacafe_club/

Bula
| Bula a răspuns:

Da,
si mai platesti tva deductibil, accizele, cas, etc, etc...
Stii bancul cu statuia? Statu" ia tot! crying

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Nu asa se calculeaza. Impozitul pe profit il platesti lunar, sau trimestrial, in fuctie de cum ai completat declaratia initiala. Impozitul pe dividende il datorezi statului in momentul in care retragi acele sume considerate dividende.

| csintalan a răspuns:

...mai platesti si alceva,... dar aliosa6 a scris bine,.

| Beeline explică:

Hmmda, multumesc!