| 000ionut000 a întrebat:

Una ziua, As dori sa incep o afacere hand made,si anume,voi confectiona decoratiuni luminoase. As putea sa confectionez din materiale reciclate sau trebuie sa fac dovada | tuturor materialelor folosite cu acte? Pot cumpara pe persoana fizica,sa produc ceva si apoi sa vand cu factura? Fiind corpuri de iluminat,trebuie sa aiba certificari CE? Daca da,cum le obtin? (De ex. fac o veioza din ce am prin casa si ii pun un bec comandat din China). Ce ma sfatuiti? Ce ar trebui să am in vedere, ce acte imi trebuie? Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru productie trebuie sa ai atestare de conformitate pentru fiecare produs finit in parte.
Asta presupune sa faci "omologare" pentru fiecare produs, din care rezulta ca produsele corespund din punct de vedere electric, protectiei muncii, PCI, etc. normativelor in vigoare.
Ca persoana fizica este greu de realizat o asemenea documentatie, fiind sofisticate si costisitoare.
Ca persoana juridica, poti inregistra produsele pe numele firmei (marca proprie), caaz in care este nevoie doar de atestarea conformitatii de catre controlorii de calitate atestati.

| 000ionut000 explică (pentru Bula):

Daca,chinezul imi da certificare pe becuri nu e suficient? Trebuie pe intreg produsul finit care v-a trebui sa aiba un nume?

| Bula a răspuns (pentru 000ionut000):

Faci cate o documentatie pentru fiecare produs, il inregistrezi, primesti un cod pentru produs (cu cod de bara), dupa care poti face productie serie.
Te sfatuiesc sa nu cumperi componentele din China, ci de la o firma producatoare, care-ti da si certificatele gata facute. In acest caz, tu vei face doar asamblarea componentelor, iar unele componente prelucrate manual le adaugi tu (de exemplu, daca doresti sa faci o veioza din corn de cerb sau crengi). In acest caz vei avea nevoie doar de un proiect (desen) electric si o viza de PSI, pentru conformitate.
Instructiunile de folosire le scrii si le multiplici tu.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ai nevoie si de certificare Iso 9001 daca chiar vrei sa lucrezi profesional si vreo 5 conturi la diferite banci in valuta si in lei, cativa contabili cu norma intreaga si cateva Tir-uri care sa-ti care marfa.Si soferi, vezi ca e unul pe TPU care cauta de munca.