| TheLexy0 a întrebat:

Unde pot găsi loc de muncă în Botoșani dacă am 14 ani?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nicaieri, fiindca este ilegal ca copilasii mici sa munceasca.
Pana la 18 ani esti in intretinerea parintilor si ai obligatia sa mergi zilnic la scoala si sa termini minim 10 clase.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal nicaieri

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu poti legal
profesorii spuneau ca locul de munca a elevilor este scoala, iar salariul sunt notele
eu zic sa iti vezi de scolala, mai ales ca te asteapta capacitatea.Vei avea timp sa te saturi de munca pana la pensie.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Diplomata " incurajare " dar totusi copii nostri simt nevoia de o " alta " activitate in afara de rasfoit carti si caiete! Sa isi formeze niste abilități practice. Abilități cum sunt educația financiară, economisirea, stabilirea unor priorități de cheltuite a banului!
La varsta ei o făceam pe " Bona " pentru matusa-mea si ma plătea " regeste " *( Expert contabil ) de la 2 la 6 ani am avut grija de prințesa ei

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MistarGoGu):

Asa este! dar pot aparea situatii neprevazute pe care un adolescent nu le poate gestiona.Pe de alta parte pe sunt destule situatii in care fratii se cresc unii pe altii.
Mai degraba la varsta aia as vedeao ajutand vecinii mai in varsta la cumparaturi, in mediu rural plivind prin gradini sau alte activitati specifice.E de admirat totusi ca vrea sa faca un banut...

| MistarGoGu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cati metri are Himalaya, cât a domnit Stefan cel Mare nu prea ii ajuta in viața! Doamne fereste nu spun ca un copil nu trebuie sa aiba cultura generală dar sunt necesare si alte abilități mai ales de la 13 -14 ani, sa scrie corect un C.V, o scrisoare de intentie, ceva notiuni de contabilitate si buget chestii care se pot aplica si in familie!

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu poti. Trebuie sa ai minim 15.

| MistarGoGu a răspuns:

Legal doar de la 15 poti lucra! doar 4 ore/ zi si cu acordul părinților! Daca ai rude sau prieteni de familie cu ceva afaceri ii poti " ajuta " pentru ceva bani de buzunar!

| MistarGoGu a răspuns:

Cauta pe Google " Codul Muncii " si vezi ce scrie acolo despre conditiile de munca la minori sa nu crezi te mint sau te descurajez!

| MistarGoGu a răspuns:

Poate ai rude sau prieteni cu copii mici ii poti ajuta pe post de " Bona " daca ai răbdare cu copii si au incredere in tine. Tot pentru niste bani de buzunar

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MistarGoGu):

Nici un parinte responsabil nu isi va da copilul pe mainele altui copil cand abia a lasat masinutele sau papusile.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca citeai bine ce am scris vorbeam de incredere, vorbeam de rude sau prieteni de familie care o cunosc pe fata! Si scuze la 14 ani cred ca a cam abandonat păpușile.