| AK47 a întrebat:

Urmeaza sa primesc niste bani prin Wester Union. Cum voi stii cand i-am primit? Vine instiintare acasa prin posta sau ceva? Multumesc.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu vine instiintarea. La o ora dupa ce au fost pusi la banca din strainatate sau Romania te poti duce la orice banca care afisul cu Western Union si sa-i iei. Daca ai Raiffeisen Bank, Banca Transilvania, etc. Aici poti gasi cea mai apropiata locatie: http://www.westernunion.ro/......aticMid.do
Daca ai numarul de control (trebuie sa ti-l dea cel ce trimite banii) tot aici poti verifica stadiul trimiterii.

| untu a răspuns:

Trebuie sa vina instiintare acasa de la posta sau un telefon de la banca ca sa va anunte ca ati primit un transfer de bani si va roaga sa va prezentati cu buletin pentru a putea ridica banii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Cine iti trimite bani prin Western Union va trebui sa iti dea un cod din 10 cifre. Telefonic sau prin internet, iti va trimite neaparat codul. Daca iti trimite euro, trebuie sa mergi la o banca cu buletinul tau, acel cod si numele persoanei care iti trimite.Intri la banca si te duci la sectiunea Western union si spui ca ti-a fost trimisa o suma de euro din...alta tara. Spui tara de unde ti s-a trimis ca sa te gaseasca mai repede. te va intreba numele persoanei care ti-a trimis, iti cere acel cod si buletinul. Dupa ce verifica, ti se va face o copie a buletinului care ramane la ei.Vei seman doua hartii siiti vei scrie numele complet cu majuscule(litere mari). Dupa aceea ti se va dao hartie cu care mergi la casierie, tot in banca dar la casierie. Acolo vei fi intrebatdaca vrei euro sau daca vrei Ron. vei semna si acolo de primire si gata.

In cazul in care ti se va trimite suma direct in Lei(RON) poti merge la orice magazin cu sigla Western Union. La fel ti se va cere acel cod, buletinul si sa spui numele celui ce ti-a trimis bani. Semnezi de primire si gata.Nu iti mai face nicio copie. valuta nu ti se poate elibera de la magazinele cu sigla Western union ci numai la banca.
Deci dupa ce ai primit codul de la acea persoana, o intrebi la cat timp a pus suma. Acea persoaan are posibilitatea sa puna astfel incat sa primesti dupa o oradar si dupa 12 ore.Suma intrata dupa o ora costa o taxa mai ridicata fata de cea de 12 ore. Deci intrebi dupa cat timp poti scoate si te duci atunci. Succes.