| mariiis a întrebat:

Daca am primit o amenda si am semnat procesul verbal (nu rutiera) imi vine acasa o instiintare sau ceva daca nu o platesc? Si daca da, in cat timp primesc acea instiintare?

Răspuns Câştigător
| IustinaC a răspuns:

Nu iti vine acasa o instiintare decat daca amenda are o data limita. De exemplu cand ai semnat procesul verbal, ai semnat de fapt un contract prin care te-ai dat confirmarea la sanctiunile pe care le-ai primit, cat si confirmarea faptului ca este la curent cu pretul pe care il platesti, perioada limita si sanctiunile in caz de neachitare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o platesti in cca 60 de zile amenda va fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe din localitatea ta si se va incerca executarea silita. Actul de incepere este instiintarea cu somatia de plata. In cat timp o primesti depinde de cum se misca organul care te-a amendat si cei de la impozite si taxe, poate fi de la 2 luni la 6 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa primesti o instiintare peste cam 1 an ca ai amenda restanta la finante

| mariiis explică:

Pe procesul verbal nu scrie nimic de un timp limita. Scrie ca e avertisment.