| Antonia_6316 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, tocmai am trecut intr-a 12a si nu am nicio idee unde sa merg la facultate. Ce facultati sunt de viitor?

7 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Baga-te la Informatica, apoi dupa ce iti gasesti ceva de lucru in domeniu stii ca iei bani buni nu minim pe economie.

| HotChoclate a răspuns:

IT,iformatica,PR,medicina generala, drept, limbi straine.

| bendis92 a răspuns:

Ai doua variante: ASE finante banci/ contabilitate sau Informatica...acum depinde si la ce esti bun, dar daca te pui cu burta pe mate si info o sa-ti fie binewinking

| CrIsTiNeL_8057 a răspuns:

laughing sunt multe facultati.depinde ce te inetereseaza...doamne.dar uitate si tu pe GOOGLE.ca s-a inventat daca nu stiailaughing)

| Papucinii a răspuns:

Pai depinde ce iti place.
Daca iti plac stiintele exacte poti alege Farmacie, Medicina, Asistenta medicala, Fac de Medicina Veterinara, Geografie, Istorie, Contabilitate si Finante.

Daca esti buna la limbi straine alege: Facultatea de Litere(poti deveni profesor), Relatii Internationale, Afaceri, Turism.

Sau: Arhitectura, Drept, Inginerie...etc

Sunt foarte multe facultati in Romania, depinde ce iti place si la ce te pricepi.

Din ce oras esti? Vezi, in judetul tau ce gasesti.

Cluj
Facultati de stat din:
Universitatea Tehnica
Academia de Arta si Design
Acad. de Muzica "Gh. Dima"
Univ. Med. si Farm. I. Hatieganu
Univ. St. Agricole si Med. Vet.
Facultati particulare acreditate din:
Institutul Teologic Protestant
Universitatea Bogdan Voda
Facultati particulare acreditate provizoriu din:
Universitatea Avram Iancu
Universitatea Sapientia

Bucuresti
Facultati de stat din:
Univ. Politehnica Bucuresti
ASE
Universitatea Bucuresti
Univ. Tehnica de Constructii Bucuresti
Univ. Medicina si Farmacie Bucuresti
Univ. Nationala de Muzica Bucuresti
Univ. Nat. de Arte Bucuresti
Academia de Politie "A. I. Cuza"
Academia Nationala de Informatii
Univ. Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara
SNSPA
Univ. Arhitectura si Urbanism
Univ. Nat. Arta Teatrala si Cinematografica
Univ. Nationala de Aparare Carol I
Acad. Nat. de Educatie Fizica si Sport
Acad. Tehnica Militara
Facultati particulare acreditate din:
Institutul Teologic Baptist
Institutul Teologic Romano-Catolic Sf. Tereza
Universitatea Artifex
Universitatea Athenaeum
Universitatea Bioterra
Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir
Universitatea Ecologica
Universitatea Hyperion
Universitatea Nicolae Titulescu
Universitatea Gheorghe Cristea
Universitatea Romano-Americana
Universitatea Spiru Haret
Universitatea Titu Maiorescu
Facultati particulare acreditate provizoriu din:
Colegiul de Tehnica Dentara Dr.C.Gaucan
Colegiul Universitar de Institutori Waldorf
Institutul Bancar Roman
Institutul Teologic Penticostal
Universitatea de Stiinte, Arte si Meserii
Universitatea Media
Universitatea Romano-Britanica
Universitatea Wales - Romania

| d33amaria a răspuns:

Antonia tocmai am trecut anul acesta de acest pas,tot ce vreau sa iti transmit este sa inveti serios. Facultatea o aleg ca sa-ti placa, ca mai tarziu sa fi cel mai bun. Daca vre sa alegi dreptul cea mai buna facultate dupa parerea mea este universitatea din Bucuresti, daca nveti foarte bine esti cautat de casele mari de avocatura sa lucrezi pentru ele.In primul rand alege o facultate de stat cu adimitere sau cu dosar.in al doilea rand veniturile de care o sa depinzi in perioada facultatzii indiferent ca intri la cu taxa sau fara taxa,pentru ca nu pot sti. Numai tu poti hotara ce facultate doresti sa urmezi,contabilitate si finante e buna daca vrei sa stai intr-un loc si sa faci calcule si sa completeti tot felul de documente, in medicina sunt mai multe ramuri, numa sa nu a frica de sange sa nu lesini si sa fii tare.

| d33amaria a răspuns:

Oricum orice facultate ai face nu o sa te poti angaja fara sa stii engleza aproape perfect. Daca dispui de resurse finanaciare de la parinti iti recomand sa dai cambridge-ul cat mai curand, pentru ca dureaza depinde de cat de bine sti limba