| AlexandrulS a întrebat:

Va salut, am depus online declaratia unica cam de o saptamana si vreau sa fac plata taxelor datorate prin ghiseul.ro insa nu s-a actualizat pe site suma datorata, anul trecut in 2 zile de la depunerea declaratiei imi aparuse suma datorata. Stie cineva daca poate dura mai mult?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Durează mult. Sunt mii de persoane care sunt evaluate fiecare separat de către un funcționar.

| AlexandrulS explică (pentru sadrian46):

Da dar ai ai 30 de zile de la depunerea declaratiei sa iti platesti taxele... avand in vedere ca nu iti apare suma datorata ce faci? Intre timp mi-a ajuns confirmarea sumei, dar mi se pare un sistem prost, ar trebui sa ai 30 de zile de la actualizarea sumei datorate?

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexandrulS):

Eu știu așa. Depui declarația. Ea este evaluată la ANAF. Apoi îți vine prin poștă decizia de impunere care îți spune cât impozit datorezi. Iar dacă există un termen de plată a impozutului fără penalizări, el decurge de la data de când ai fost notificat, iar nu altfel.

| AlexandrulS explică (pentru sadrian46):

Din pacate nu se mai da acea decizie de impunere, cel putin mie nu mi-a venit nici anul trecut si nici acum, probabil pentru faptul ca am depus online si nu fizic... nu stiu sigur.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexandrulS):

Nu se poate să nu se mai dea. Dacă nu se dă, nu știi cât datorezi.

| AlexandrulS explică (pentru sadrian46):

Ma gandesc ca cei care completeaza online primesc online (cum am primit si eu) dar daca o depui fizic nu stiu, probabil primesti prin posta. Cert este ca eu in ultimii ani am completat online si am primit online decizia de impunere.