| yooocosti a întrebat:

Buna ziua, sunt angajat pe perioada nedeterminata din data de 05.09.21, fiind totodata si primul meu job cu carte de munca.
Am fost si mi-am facut cont la bcr activand si aplicatia george, acolo mi s-a spus ca dupa 3 luni pot optiune un credit nevoi personale, am nevoie de un imprumut in valoare de 3000€, am salariul 1650-1700ron + bonuri 250 ron +/-, undeva la 1950-2000 ron/luna. Nu am alte credite sau datorii, nu figurez la biroul de credit, sunt necasatorit si nu am alte pers in intretinere, etc.
Insa cand incerc sa fac simulare imi spune ca nu sunt eligibil pentru credit, iar pe siteul lor scrie clar conditiile minime, eu le indeplinesc pe toate : incasez de 3 luni salariu la ei, am 3 fluturase de la firma, care sa fie problema de nu pot accesa un credit? Rog sa ma lamureasca cineva in masura, Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La calculul de eligibilitate se ia in calcul salarul din contractul de munca.
Conform legii, indatorarea lunara maxima nu poate depasi 1/3 parte din salarul NET din contractul de munca.
Calculat in lei, suma de 3000 euro se schimba (la cursul bancii) la peste 15000 lei.
Intrucat credite pentru nevoi personale se dau pentru perioada de maxim 3 ani (36 luni), rata lunara + dobanzile + comisioanele iti depasesc 1/3 din salarul tau net, astfel nu esti eligibil.

| yooocosti explică (pentru Bula):

Asta sa fie problema? Eu am setat termenul pe 24 de luni ...salariul brut este undeva la 3100 ron, iar in mana iau 1650-1700 ron +/-...
Daca setez alt termen se poate lua? De asemenea ma gandesc si la o valoare mai mica, 12000 ron.

3 răspunsuri:
| 19flo79 a răspuns:

Incearca sa pui pe un termen de 48 luni...

| online2003 a răspuns:

Din cate stiu la o simulare de pe site/din aplicatie, se face o interogare a datelor in baza de date a ANAF (acolo este inregistrat si de acolo este citit venitul tau oficial) si e posibil sa fie un mic delay al actualizarii datelor. Cu alte cuvinte, acele minime 3 luni "se fac" la sfarsitul lunii acesteia. Re-incearca luna viitoare sau mergi intr-o sucursala a bancii respective pentru a sti 100% sigur situatia. Succes!