| Lore125 a întrebat:

Hei TPU, in curand fac 18 ani (pe data de 30 decembrie)si de cand am inceput clasa a XII a am mers cu autobuzul scolii la care am platit in fiecare luna in jur la 250 lei abonamentul din care se deconteaza doar 30-40 de lei, fiind 16 km (bani de la mama), insa iubitul meu sta la 10 minute de liceu si de la inceputul lunii am vorbit cu ai mei sa ma lese sa stau la el cat merg la scoala adica de luni pana vineri si in weekend sa merg acasa sa ii ajut la treburile casnice, iubitul meu venea si el seara sa ne vedem consuma de luni pana duminica 700lei motorina.Mama a zis ca este treaba mea si imi a dat bani sa vin vinerea acasa insa tata a fost total opus si direct. In familie mai am o sora mica care merge la gradinita de care trebuia tata sa aiba grija, pana sa isi ia mama concediu el a stat cu sora mea (el nu a lucrat si nu lucreaza), avea pretentia sa nu merg la prietenul meu si sa stau eu cu sora mea dupa orele de scoala adica la 14.30 (atunci ajungeam acasa) insa asta ca sa si faca el treburile lui.Am mers pana la urma la prietenul meu spunand ca vin in weekend si cand se mai ducea el la treaba prin sat eu ma duceam insa nu exagerat pentru ca plateam de fiecare data.Bun, am fost luni la scoala si inainte sa ies (de la scoala) m-a chemat acasa, eu am venit.Marti am ramas la prietenul meu si miercuri iar m-a chemat. Spre seara miercuri a inceput sa mi reproseze ca eu nu "am casa", ca stau cu un mosneag prietenul meu are 27 si ca mor de foame acolo spunand asta doar cu scopul sa stau eu cu sora mea si el sa plece, cel putin asta a demonstrat, insa eu cred ca greseste pentru ca prietenul meu lucreaza, a renuntat pe perioada cat fac eu liceul sa plece in strainatate si a acceptat sa stea de dimineata pana seara sa lucreze cu salariul din Romania si ca la sfarsit sa plecam la o matusa de a lui sa ne angajam(avand loc asigurat), el fiind acolo de la 17 ani din cauza faptului ca mama lui la parasit de mic si tatal lui fiind inselat de ea s-a apucat sa consume alcool si totodata la el nu imi lipseste nimic chiar si el imi mai da bani de mancare la scoala, la el ma simt extrem de linistita.
Vineri, asa cum a ramas sa fac la sfarsitul fiecaror zile de scoala pe toata luna am fost acasa am ajutat o pe mama la curatenie chiar dupa ce am venit de la scoala, si sambata la fel am facut mancare, duminica m-am intors la prietenul meu sa stam impreuna si sa invat ca aveam cartile la el.Mentionez si faptul ca pe toata perioada verii eu am rams zilnic pana sambata seara su sora mea de 3 ani,eu am facut mancare, eu am spalat haine,vase,eu o spalam, schimbam pe ea tata fiind toata ziua plecat uneori la camp si uneori prin sat (nu stiu exact) asteptand mancare dimineata si la amiaza singura sarcina a lui erau doar grija vacilor ele fiind doua, mama ajungea acasa si imi reprosa ca nu am facut una sau alta si eu plangeam in bratele iubitului meu, m-am simtit chiar neapreciata de catre ea, am vrut doar sa fie fericita insa ea era contrariul! Mama a luat concediu 2 saptamani si acum a ramas ea cu sora mea, cand ramanea tata nu strangea nici plapuma veneam acasa el statea in pat la televizor fiind seminte si firmituri in pat si jos, si dupa pleca sa dea la vaci si nu l mai vedeam.Astazi din nou el m-a sunat si m-a intrebat unde sunt si eu ii am raspuns ca sunt acasa, el a inteles ca la noi insa eu i am zis ca sunt la prietenul meu(acolo unde stia oricum ca stau) si a inceput din nou sa mi reproseze ca su am casa ca ce caut eu acolo etc, fiind nervoasa ii am inchis si am inceput sa plang. Am de gand sa raman cu iubitul meu insa ma preseaza enorm de mult lucrul asta si la liceu exista asa zisii "prieteni" care ma invidiaza pentru ca invat bine plus cu cele de acasa am ajuns sa plang de nenumarate ori.Nu stiu ce sa fac, insa eu acasa nu ma simt bine, mi am ajutat parintii cat am putut le am propus sa merg in weekend totusi mi se reproseaza ca stau mai aprape de scoala si de iubit si nu pot sa le duc pe toate.Aici la iubitul meu stau doar eu cu tatal lui (in camere diferite), imi invat fac curat, mancare facem si eu si tatal lui pana seara, atunci cand ajunge si el.Va cer o parere pentru ca sincera sa fiu nu stiu la cine sa ii mai spun decat parintilor dar ei sunt cei care nu ma lasa sa stau in liniste.

Răspuns Câştigător
| Zathara a răspuns:

E bine că faci 18 ani pentru că vei putea, oarecum, să iei mai multe decizii de una singură. Din câte ai spus tu, se pare că ai de gând să rămâi în viitor cu iubitul tău, ba mai mult, acasă nu ești foarte fericită.
Bineînțeles că tatăl tău nu e de-acord. Lui îi convenea foarte mult să fii acasă și să faci majoritatea treburilor, iar el să nu mai aibă responsabilități.
Eu cred că trebuie să cântărești bine toate variantele, fiindcă decizia pe care o vei lua va avea consecințe pe termen lung. Tu cunoști cel mai bine situația, deci la tine e răspunsul. Eu rămân la părerea mea că în viață trebuie să faci lucrurile care îți mențin fericirea, bucuria de zi cu zi, fără ai deranja prea mult pe ceilalți, desigur. Alege singură, fără influența altora!

2 răspunsuri:
| Byuska a răspuns:

Sa incep cu inceputul. Mi.am cunoscut sotul pe net, 5 luni am vorbit pe net, dupa 5 luni a venit acasa (asta find in iunie 2012) in decembrie s-a mutat la mine iar in iunie 2013 m.am mutat eu la el din cauza ca ma certam cu mama tot asa ca nu fac nimic ca nu o ajut etc. 4-5 saptamani mama nu a vorbit cu mine si tot ea m.a sunat plangand sa vin la ea sa ma vada.De atunci ma ajuta tot timpul dar tot mai tipa la mine cand ii nervoasa dar isi cere scuze dupaia.Deci daca te intelegi bine cu prietenul tau si aveti planuri de viitor mutate de tot la el, asa o sa ai si tu liniște.Eu la mama mea ii cand merg de 2 ori pe luna sau de loc si ne despar doar vreo 30 de km

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu ai nici un drept sa raami cu iubitul tau, mai ales ca parintii nu au consimtit in scris ca sunt de acord cu asa ceva.
Daca tatal tau se supara si face reclamatie la politie, prietenul tau poate fii inchis pe motive de: corupere de minore si intretinerea de realtii sexuale. Pedeapsa este: puscarie intre 3 si 10 ani>
Din pacate, nu ai de ales, ca vrei ori nu, trebuie sa stai acasa pana la implinirea celor 18 ani.
Incearca sa nu mai faci tu planuri si sa inventezi motive, pentru ca un judecator nu ar pleca urechea la inventiile tale.