| ღLiFeHaSMeAiNgღ a întrebat:

Voi ce a-ti alege: design interior sau design vestimentar?

Răspuns Câştigător
| bialuca a răspuns:

As alege desing interior pentru ca iti da posibilitatea sa iti exprimi mai mult imaginatia

8 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Pentru a-ti alege profilul potrivit, am si eu o poveste.
(daca vrei sa te exprimi corect, spui "voi ce ati alege?" ca nu-i corect cum ai scris tu )
Am o prietena care a facut liceul de Arte Plastice si Facultatea de Design, 2 ani baza + 2 ani specializarea pe vestimentar.Ca designer vestimentar iti trebuie in primul rand bani, ai tai cu care sa-ti utilezi un atelier si sa-ti cumperi materiale sau veniti printr-o sponsorizare, pentru ca trebuie sa ai executata cel putin o colectie cu care participi la concursuri pentru a fi vazut.
Azi s-a reprofilat pe design de interior. A avut inspiratia sa trimita proiecte la cateva evenimente pe afara si proiecteaza bucatarii(desi nu stie sa faca nici ceai ca lumea laughing ) colaboreaza la reviste de profil. A reusit pentru ca n-a vrut sa se lase, pentru ca a insistat si nu s-a descurajat ca nu i-a mers din prima cu designul vestimentar.

| hunterpainting a răspuns:

Interior

| ElectricChapel a răspuns:

Interior.

| Maria2012Jade a răspuns:

Aleg design vestimentar pentru ca ai sansa sa creezi tot ce iti trece prin cap.O rochie cu valoane, o palarie cu acelasi model ca rochia...Intr-un fel, sa te exprimi prin asta.Fiecare se exprima prin ceva sau prin cineva(un idol).

| Leocerba a răspuns (pentru Maria2012Jade):

Sansa de a crea tot ce-ti trece prin cap, teoretic, o poti avea in multe domenii. Practic, depinzi ca de aer de girul aluia de te sprijina financiar. Si daca la inceput totul pare usor, cand vine vorba de decizii ai sa simti repede cine-i seful. Ai nevoie de muuuulta diplomatie si e mai bine sa nu-ti faci iluzii ca tai cuponul si cosi dupa cum iti trece prin cap. Fiecare se exprima atat cat ii permite cel ce-a platit. Iar ca sa ai de la bun inceput atelierul tau si sa te exprimi liber, pfffff, ai idee de la ce scor trebuie sa pleci?
Mergi de curiozitate la o simpla croitorie cu 3-4 masini de cusut in orasul tau si intreaba acolo cat costa chiria pe spatiu, cat costa intretinerea masinilor, lumina, salariile. Adauga materialele pe care trebuie sa le aduci din strainatate etc.
E drum lung.

| SweetCandies a răspuns:

Vestimentar

| HocusPocus a răspuns:

Design vestimentarhee hee

| xoxoem a răspuns:

Interior