| Jus7t a întrebat:

Voi de unde vă luați "doza" de educație financiară? Cărți, cursuri, canale Youtube, podcast uri, orice.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Mor, ce raspunsuri.

Era o chestie cam asa: un prost nu invata de la nimeni, un mediocru invata de la un destept si un destept invata de la toata lumea.

Toti sunt mari inteligenți si probabil nu isi permit nici sa isi cumpere fistic.

Eu imi iau informațiile din YouTube, carti, podcasturi, cursuri, webinarii tik tok-uri daca e nevoie. Ascult podcasturi de 2-3 ore cu oameni mai deștepți decat mine care au facut mult mai multe si stiu tot ce zic acolo. Dar la un moment dat, unul din aia 3 zice ceva si 2 minute din alea 10 ore, aflu ceva ce nu stiam.
Asa funcționează lucrurile. De-aia cei mai deștepți au citit sute de carti, când mare parte dintre ele iti zic aceleași lucruri, pentru ca e inevitabil ca la un moment dat sa nu afli ceva nou.

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Doza asta o simt eu, o aplic eu, nu trebuie sa citesc despre.

| gabicoo a răspuns:

Din declarațiile lui Câtzu! Cică se împrumută cu dobândă negativă! Adică vom da înapoi mai puțin decât am luat!
Treaba asta au văzut-o doar el și măsa cu ochiul ei de sticlă!

| BuLaNNNeL a răspuns:

De pe tik tok. Toți martanii te învață cum să faci primul milion de euro. laughing

| eckblume a răspuns:

Eu prind informatiile deseori cu ajutorul aplicatiilor Youtube, Instagram.
Evit sa ma informez din prea multe surse fiindca multi spun aceleasi lucruri sau mai spun cate ceva "de umplutura".

| CassiusAlexander a răspuns:

Din logică și bun simț. Nu din cărți sau să-mi explice alții. Am citit cărți de educație financiară la viața mea și am ajuns la concluzia că sunt pentru proști. Autorul scrie pentru oameni care aruncă cu banii pe fereastră și nu au pic de sens al judecății. Dacă ești așa, da, trebuie să te informezi.
Dar dacă ești un om cu capul pe umeri și "common sense" nu ai nevoie să te învețe altul ca pe un prost. Pui capul la contribuție și ții cont de prioritățile tale și nu vei avea nicio problemă în a folosi banii spre îndeplinirea scopurilor tale.

| InYourPants a răspuns:

In niciun caz de pe tiktok si Youtube sau podcasturi sau carti americane care nu au treaba cu Romania
Avem Scoala de Bani infiintata de BCR

| MihaiAndrei121 a răspuns:

Mai de peste tot,
Exista carti gen tata bogat tata sarac de kiyosaki sau cel mai bogat om din babilon
asa pentru inceput, exista comunitati precum stiinta banilor, primul milion, etc.
un curs care nici nu costa mult dar e foarte cuprinzator si usor de inteles gasesti aici:
https://formulabanilor.ro/consultant-financiar/
dar pentru inceput cauta ce gasesti pe net gratuit.

| BPmo1998 a răspuns:

Buna! intra pe PRIMUL MILION pe Instagram. eu mi am cumparat cursul de la ei de educatie financiara, pe care ei il updateaza constant. Pe langa informatiile din curs, primesti acces pe grupul de Facebook unde toti specialistii dinn domeniu dau sfaturi si te ajjuta. primesti si un lik de afiliere, adica vei putea primi bani daca cineva va cumpara prin linkul tau cursul. iti las aici linkul meu, te rog ca daca vei cumpara cursul, sa o faci prin linkul acesta. multumesc mult si succes! https://www.primulmilion.com/a/2147490482/zu4jALze