| Jony123 a întrebat:

Vrea sa imi fac un cont la banca cu cad, eu inca nu am 18 ani impliniti si as vrea sa imi fac un card, unul fara Visa si altele pentru strainatate, eu ce vreau? vreau un card pe care il trec pe numele lui bunicamea, iar eu sa fiu imputernicit si sa pot pune bani in cont la chiseu, de scos nu e problema ca merge doar cu pinul la bancomat, deci eu vreau sa stiu daca pot sa pun bani in cont fara prezenta bunicii si ce banca ar avea comisioane mici si fara taxa de interogare sold. Dau funda! Promit!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti sa-ti faci card pe numele tau, unele banci(daca nu chiar toate) au carduri pentru minorii intre 14-18 ani.
2. Obtinerea cardului este gratuita la unele banci, de exemplu eu stiu la BCR, dar sunt si altele. Du-te la unitatile bancare care iti sunt la indemana si afli conditiile.
3.Din cate stiu toate bancile percep comisioane, inclusiv de interogare a soldului si aceste sunt diferite de la banca la banca. Afli care sunt comisioanele de pe site-urile oficiale ale bancilor.
4.Pentru a primi un card trebuie ca bunica ta sa mearga la banca si sa depuna o cerere si apoi sa-si ia cardul. Inainte poate sa intrebe daca si un minor poate depune bani pe card, depinde de regulile de la fiecare banca. Numai bine!